Mesajul IPS Ioan Robu pentru luna mai
11.05.2004, Bucureşti (Catholica) - Ieri a fost publicat pe situl ARCB.ro, al Arhidiecezei Romano-Catolice de Bucureşti, mesajul Arhiepiscopului Mitropolit Ioan Robu pentru luna mai. Acest mesaj a fost inclus şi în revista Actualitatea Creştină. „Sfânta Fecioară Maria ocupă un loc aparte, aş spune privilegiat, în ansamblul devoţiunilor practicate de credincioşi”, afirmă IPS Robu în acest mesaj. „Sărbătorile dedicate Maicii Domnului şi înscrise în calendarul bisericesc, rugăciunile, cântecele, scrierile, bisericile închinate Sfintei Fecioare, locurile de pelerinaj din ţară, numele Maria, primit la botez de un număr mare de persoane, sunt tot atâtea semne că Mama Fiului lui Dumnezeu este mai presus de toţi sfinţii, lăudată, cinstită şi rugată de poporul nostru, de Biserica noastră.”
„Noi am crescut în această tradiţie de cinstire deosebită a Maicii Domnului, tradiţie care străbate toate secolele din istoria Bisericii, dar care a avut cea mai mare înflorire în Occident, în epoca medievală. Atunci, teologia, iconografia şi cultul marian din Orient inspiră şi măreşte cultul marian din Occident. Scriitorii bisericeşti din Evul Mediu dezvoltă tot mai mult gândirea teologică privind locul unic pe care Preacurata Maria îl ocupă în planul mântuirii şi cultul unic datorat Maicii Domnului. Poporul creştin a primit această învăţătură cu entuziasm, dedicând Fecioarei Maria nenumărate forme de afecţiune şi devoţiune, care dădeau o anumită strălucire vieţii religioase şi chiar vieţii profane. Lumea era fascinată şi atrasă de măreţia Mamei de Dumnezeu. Pietatea mariană era prezentă în predici, în codice şi cărţi de rugăciuni, în cărţi liturgice, în muzică, pictură, sculptură. Călugări renumiţi, scriitori, oratori şi misionari dedicau răspândirii cultului marian mare parte din timpul şi energia lor, compunând în cinstea Sfintei Fecioare predici, imnuri, poezii şi tratate teologice de mare valoare.”
În încheierea mesajului, Arhiepiscopul Mitropolit de Bucureşti aminteşte credincioşilor: „Trăim evlavia mariană şi transmitem mai departe ceea ce am primit, bine ştiind că nu-l poţi întâlni pe Cristos fără să o întâlneşti în acest drum şi pe Sfânta Maria, Maica Sa. Pe Ea o cinstim acum în luna mai, în fervoare de primăvară a credinţei şi a speranţei, oferindu-i Maicii Bisericii cununa de flori a rozariului şi a tuturor încrederilor noastre iubitoare.” Ultimele cuvinte sunt de fapt o rugăciune: „Sfântă Născătoare de Dumnezeu, priveşte spre grădina Ta, România, binecuvântează şi apără poporul nostru şi roagă-te pentru noi, păcătoşii, acum şi-n ceasul morţii noastre. Amin.”
