Despre noul Mitropolit al Ardealului
04.11.2005, Iaşi (Catholica) - Colegiul Electoral Bisericesc a ales ieri noul Mitropolit al Ardealului, Crişanei şi Maramureşului, şi Arhiepiscop al Sibiului, în persoana PS Laurenţiu, Episcopul Caransebeşului. PS Laurenţiu Streza priveşte cu responsabilitate noua funcţie pe care urmează să o ocupe, informează Radio Trinitas, care îl citează apoi: „Este o mare responsabilitate. În primul rând voi fi Arhiepiscopul Arhiepiscopiei Sibiului, deci am o Eparhie de care răspund. În al doilea rând, demnitatea de Mitropolit este copleşitoare, o simt ca pe o povară, dar sper ca această povară să mă ajute Dumnezeu să o port pe umeri împreună cu cei pe care Dumnezeu mi i-a rânduit să fie alături de mine”.
Radio Trinitas a luat declaraţiile câtorva clerici importanţi din Biserica Ortodoxă despre noul Mitropolit. Pr. prof. dr. Nicolae Necula, decanul Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Patriarhul Iustinian”, din Bucureşti, îl cunoaşte pe PS Laurenţiu Streza din perioada studenţiei. El este de părare ca experienţa acumulată până în prezent de către PS Laurenţiu îl va ajuta să îndeplinească toate responsabilităţile de Mitropolit al Mitropoliei Ardealului, Crişanei şi Maramureşului: „Provine dintre preoţi căsătoriţi şi este văduv prin deces, ales de nouă ani Episcop al Caransebeşului, şi care credem noi că va desfăşura o activitate frumoasă, fiind un om care cunoaşte toate realităţile şi ale vieţii de familie, şi vieţii preotului, şi greutăţile prin care trece preotul de familie, şi realităţile bisericeşti, ca unul care s-a confruntat direct cu ele, fie în învăţământul teologic, fie în activitatea pastorală pe care a desfăşurat-o la Caransebeş şi unde are un palmares frumos de realizări, începând cu zidiri şi construiri de biserici, sfinţiri de biserici, înfiinţarea Facultăţii de Teologie de la Reşiţa, ca o parte a Facultăţii din Timişoara, şi activitatea pastorală directă cu preoţii fiind foarte apreciat pentru tot ce a făcut în Eparhie. Are un tact pastoral deosebit şi o experienţă pastorală deosebită, încât va găsi întotdeauna printre cele mai realiste şi mai corecte mijloace pentru a crea relaţii şi cu oamenii şi cu Arhiepiscopii şi cu Episcopii care sunt sufragrani. Este o persoană care, din toate punctele de vedere, este la zi cu problemele care frământă atât Biserica în totalitate, Biserica creştină cât mai ales Biserica Ortodoxă Română.”
Pr. arhimandrit Teofil Paraian, de la Mănăstirea Sâmbăta de Sus. Pr. Teofil îl cunoaşte pe PS Laurenţiu încă din copilărie şi a apreciat caracterul deosebit al celui care a fost ales astăzi în funcţia de Mitropolit: „Preasfinţitul e un om energic, un om binevoitor, deschis, popular, deschis către credincioşi, aşa l-au cunoscut şi credincioşii din Eparhia pe care a păstorit-o şi aşa îl ştim şi noi, şi aşa îl dorim să vină în rostul pe care îl va avea de acum înainte. Eu personal mă bucur şi ne supunem cu linişte şi cu încredere voii lui Dumnezeu şi îi dorim PS Laurenţiu să fie un arhipăstor aşa cum vrea Dumnezeu să fie toţi cei pe care îi trimite să păstorească oamenii cei credincioşi pentru oamenii dreptmăritori. Îi doresc succes în toate cele bune, îi doresc spor în viaţă şi în credinţă, îi doresc păstorire îndelungată şi cu mult folos pentru credincioşi.”
Pr. prof. dr. Viorel Sava, decanul Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae”, din Iaşi, l-a cunoscut pe PS Laurenţiu Streza, apreciindu-i calităţile de teolog şi de Ierarh: „Mi-aş permite să spun faptul că am cunoscut foarte bine casa PS Laurenţiu şi mi-am dat seama că este un excelent chivernisitor al propriei case. Copiii dânsului sunt foarte evlavioşi, foarte devotaţi Bisericii, instituţiei pe care şi noi o slujim. S-a dovedit un bun chivernisitor al Eparhiei care i-a fost încredinţată şi am toată convingerea că va fi un foarte bun, un excelent chivernisitor al Mitropoliei Ardealului. Un al doilea argument care îmi dă voie să spun că alegerea de astăzi este una foarte inspirată, este formaţia ca teolog şi ca teolog liturgist a PS Laurenţiu. S-a format la părintele profesor Ene Branişte care a instituit în Şcoala doctorală de la Bucureşti o adevărată şcoală a corectitudinii, acriviei ştiinţifice şi a promovării valorilor autentice în cercetarea teologică.”

Prin impartirea Mitropoliei Ardealului s-a sfasiat camasa lui Hristos. Parintii sinodali au impartit mostenirea lui Andrei Saguna, Mitropolitul Ortodox al Ardealului, cum nici soldatii de sub CRUCEA RASTIGNITULUI n-au indraznit sa faca: n-au impartit camasa Lui, ci au tras-o la sorti.
Parintii sinodali spun ca au facut-o sub inspiratia Sfantului Duh. Nu, atunci, la impartire, Sfantul Duh a fost alungat.
Daca ne-ar fi facut-o ungurii sau austriecii, inainte de 1918, evenimentul ar fi fost materie de studiu in manualele scolare de ieri si de azi. Nu e greu sa aflam – stim deja – cine a fost Ana(s) si cine Caiafa in ziua tradarii.
Constantin