Seminarul Liceal „Sf. Iosif” şi-a deschis porţile
20.09.2006, Bacău (Catholica) - Ziua de 17 septembrie 2006 va rămâne în istoria Seminarului Liceal „Sf. Iosif” din Bacău: după 12 ani de aşteptare şi speranţă, după ani de muncă şi de sacrificii, noul sediu al Seminarului şi-a deschis porţile pentru a-i primi pe cei 101 tineri care doresc să se pregătească în vederea sfintei Preoţii. Celebrarea care a marcat acest eveniment a fost prezidată de Preasfinţitul Aurel Percă, Episcop auxiliar de Iaşi, şi a coincis cu hramul bisericii „Sf. Cruce” din Bacău, motiv pentru care participarea a fost impresionantă: 27 de preoţi, reprezentanţi ai autorităţilor locale, inspectorul şcolar general al ISJ Bacău şi peste 3.000 de credincioşi, aflăm de pe Ercis.ro.
La sfârşitul Sfintei Liturghii Preasfinţitul Aurel Percă a mulţumit şi în numele Preasfinţitului Petru Gherghel, Episcop de Iaşi, pentru căldura şi ospitalitatea arătată de credincioşii parohiei „Sf. Cruce” faţă de preoţii şi elevii Seminarului Liceal. Începând cu anul 1994, când seminarul a fost transferat de la Iaşi la Bacău, seminariştii au participat zilnic atât la celebrările liturgice care au avut loc în biserica „Înălţarea Sfintei Cruci” cât şi la activităţile pastorale ale acestei comunităţi simţind, în tot acest timp, generozitatea şi afecţiunea credincioşilor. La rândul său părintele paroh Eugen Budău a mulţumit tuturor preoţilor din seminar pentru implicarea lor în activităţile pastorale ale parohiei, îndeosebi părintelui director Anton Săboanu care s-a ocupat mulţi ani de pastoraţia tinerilor.
„Faptul că parohia noastră are un mare număr de seminarişti se datorează şi prezenţei Seminarului Liceal în această comunitate”, a remarcat părintele Eugen. Noul sediu al Seminarului se află în cartierul Gherăeşti din Bacău pe Calea Moldovei, nr. 233. Liceul Catolic a rămas în continuare pe strada Condorilor în incinta Liceului „Henri Coandă”. Despre Seminar se pot afla informaţii şi din situl oficial: www.seminarbacau.cnet.ro.
