Studenţii chemaţi să meargă împotriva valului
09.11.2007, Vatican (Catholica) - Astăzi la amiază, în Aula Clementină din Vatican, Papa Benedict al XVI-lea a primit o delegaţie din partea Federaţiei Universităţilor Catolice Italiene (FUCI), cu ocazia aniversării de către aceasta a 110 ani de existenţă. FUCI, a spus Papa, „a contribuit la formarea unor întregi generaţii de creştini exemplari care s-au dovedit capabili să traducă Evanghelia în viaţă, dedicându-se spaţiilor cultural, civil, social şi eclezial.” Pontiful i-a amintit pe fericiţii Piergiorgio Frassati şi Alberto Marvelli, pe politicienii italieni Aldo Moro şi Vittorio Bachelet, „amândoi ucişi în mod barbar”, şi pe Papa Paul al VI-lea, „care a fost principalul asistent eclezial al FUCI în dificilii ani ai fascismului”.
„La mijlocul anilor 1990”, a continuat Sfântul Părinte, „sistemul academic din Italia a trecut printr-o reformă radicală iar astăzi are o faţă complet diferită, plină de promisiuni pentru viitor dar totodată cu unele semne de îngrijorare”. Papa Benedict a afirmat că misiunea FUCI este „de a da o mărturie convingătoare despre posibila prietenie dintre cunoaştere şi credinţă. Aceasta presupune eforturi stăruitoare pentru a uni maturitatea în credinţă cu progresul în studii şi însuşirea cunoştinţelor academice. Studiul reprezintă şi o providenţială oportunitate de progres pe drumul credinţei, deoarece inteligenţa bine cultivată deschide inima omului spre ascultarea vocii lui Dumnezeu, subliniind importanţa discernământului şi umilinţei.”
„Astăzi, ca în trecut, oamenii care doresc să fie discipolii lui Cristos sunt chemaţi să meargă împotriva valului” şi să nu se lase influenţaţi de un mesaj care promovează „aroganţa şi atingerea succesului cu orice cost”. „În societatea modernă există o cursă, uneori o cursă disperată, care caută aparenţele şi posedarea de bunuri cu orice cost, preţul fiind, din păcate, fiinţa. Biserica, învăţătoarea umanităţii, nu încetează niciodată să îi îndemne pe oameni, în speciali pe tinerii dintre care şi voi faceţi parte, să rămână vigilenţi şi să nu se teamă să aleagă căile `alternative` pe care doar Cristos le poate indica.”
„Isus i-a chemat pe prietenii săi să trăiască cu cumpătare şi în solidaritate, să creeze relaţii emoţionale dezinteresate şi sincere cu ceilalţi. Vouă, dragi studenţi, vă cer un angajament onest la studiu, cultivând un simţ matur al responsabilităţii şi un interes pentru binele comun. Fie ca anii voştri la universitate să fie astfel o pregătire pentru o mărturie evanghelică solidă şi curajoasă. Iar pentru a vă împlini misiunea, căutaţi să cultivaţi o prietenie apropiată cu Învăţătorul divin, înrolându-vă la şcoala Mariei, Scaunul Înţelepciunii.”
