Adunare Eparhială la Cluj, prima după anul 1948
19.11.2008, Cluj (Catholica) - În zilele de 15-16 noiembrie 2008 a avut loc Adunarea Eparhială a Eparhiei de Cluj-Gherla, dedicată sărbătoririi a 155 de ani de la promulgarea Documentului Ad Apostolicam Sedem, prin care a fost întemeiată Eparhia de Gherla (Armenopoli), de către Papa Pius al IX-lea, la 26 noiembrie 1853. Programul, la care au participat consilierii eparhiali, preoţii protopopi ai Eparhiei, credincioşi laici, a început sâmbătă, 15 noiembrie, în capela Sf. Iosif din incinta catedralei în construcţie din Piaţa Cipariu, cu un Te Deum, aflăm de pe BRU.ro.
A urmat conferinţa despre „Semnificaţia Adunării Eparhiale”, susţinută de Mons. Mihai Todea, Vicar general, o explicaţie din punct de vedere canonic a acestei adunări. Mons. Todea a arătat că „în pregătirea Adunării eparhiale trebuie să fie implicată întreaga comunitate, adică toate structurile şi toţi membrii Eparhiei, la fel şi în toate fazele lucrărilor adunării. Adunarea eparhială trebuie să fie pregătită cu grijă, mai întâi de toate prin elaborarea materiei sau a chestiunilor care vor fi dezbătute şi prin implicarea credincioşilor mai ales prin intermediul informărilor publice, prin predicarea repetată a importanţei unui astfel de eveniment şi mai ales printr-o intensă rugăciune pentru buna reuşită a unei astfel de inițiative”.
În alocuţiunea „155 de ani de la întemeierea Eparhiei de Gherla”, PS Florentin Crihălmeanu, Episcop de Cluj-Gherla, a parcurs documentele pontificale fundamentale ale Eparhiei de Gherla şi apoi de Cluj-Gherla, mai precis Bula Pontificală Ad Apostolicam Sedem de întemeiere a Eparhiei, şi Constituţia Apostolică Solemni Conventione, din 5 iunie 1930, prin care sediul episcopal s-a mutat de la Gherla la Cluj. Despre originalul Bulei Ad Apostolicam Sedem, care în 1930 a trecut în arhiva diecezană din Cluj, dar care astăzi nu se mai găsește, Episcopul a spus: „Cercetările făcute de specialişti au arătat că documentul nu se află nici în arhivele naţionale, Cluj, nici în arhivele din Alba-Iulia. Poate fi într-o arhivă particulară nedeschisă încă. Nu excludem posibilitatea ca documentele arhivei Episcopiei din Cluj să se fi pierdut în momente de tristă amintire, când, după unii martori oculari, au fost încărcate cu lopata în camioane şi duse de la sediul episcopal”.
Preasfinția Sa a ținut să sublinieze faptul că Bula `Ad Apostolicam Sedem` vorbeşte despre existenţa unei naţiuni româneşti în Transilvania. „Astfel, în anul 1853, mai înainte de existenţa României Mari sau a unui stat românesc, Sfântul Scaun are ideea existenţei unor populaţii de limbă şi naţiune română în Transilvania. Rezultă şi dorinţa de a aduna vorbitorii de limbă română sub aceeaşi jurisdicţie spirituală nu străină, ci românească şi de rit oriental, nu latin. Acest moment a întărit unirea românilor cu Biserica Romei. Dacă vom considera Sfânta Unire de la 1700 ca o primă etapă a acestui proces, iar recunoaşterea Eparhiei de Făgăraş, 17 mai 1721, prin Bula `Rationi Congruit` şi în 17 iulie 1777, întemeierea Episcopiei de Oradea-Mare, prin Bula `Indefesum`, o a doua etapă, atunci documentele pontificale din 1853 marchează o a treia etapă în procesul consolidării şi desăvârşirii unirii cu Biserica Romei – este etapa autonomiei faţă de jurisdicţiile străine şi dependenţa directă de Scaunul Apostolic Roman”.
Manifestarea a continuat cu o video-proiecţie cu imagini din viaţa Eparhiei, moment urmat de decernarea unor diplome omagiale persoanelor care s-au remarcat printr-o contribuţie deosebită la edificarea Eparhiei în ultimii ani. Întregul programul al Adunării Eparhiale a fost însoţit de acorduri ale Corului Jubilate al capelei Sf. Iosif. În încheiere, PS Florentin a binecuvântat spaţiul alocat noii librării eparhiale. A urmat o agapă fraternă pentru toţi participanţii. La sediul Episcopiei, de pe str. Moţilor, s-a vizitat Expoziţia „Episcopii Eparhiei de Gherla, în prezent Cluj-Gherla” iar la catedrala episcopală, de la ora 18, a fost celebrată Vecernia, urmată de un concert al Corului „Magnificat” dirijat de prof. Alexandru Suciu.
Acţiunile Adunării Eparhiale s-au încheiat duminică, 16 noiembrie, prin Sfânta Liturghie celebrată la Catedrala Schimbarea la Faţă, de Episcopul eparhial, alături de Mons. Mihai Todea, împreună cu un sobor de preoţi. Răspunsurile liturgice au fost date de Corul Angeli, dirijat de Angela David. În cadrul celebrării liturgice, PS Florentin a evocat memoria celor 8 Episcopi care l-au precedat pe tronul Eparhiei de Gherla, acum Cluj-Gherla. Au fost amintite meritele lor şi neobosita luptă pe care au dus-o pentru mântuirea sufletelor şi pentru propăşirea neamului românesc. A fost amintit momentul 1 decembrie 1918, de la care se împlinesc 90 de ani, când un Episcop al Eparhiei de Gherla, IPS Iuliu Hossu, a avut fericita ocazie de a da citire „Rezoluţiunii Adunării Naţionale de la Alba-Iulia”, prin care s-a întemeiat România Mare. Idealul pe care toţi Episcopii Eparhiei de Cluj-Gherla l-au purtat mereu în suflete şi în rugăciunea lor a fost cel al unităţii şi al libertăţii trăite la lumina credinţei.


