Ziua Tineretului la Nisiporeşti (comunicat)
30.04.2009, Iaşi (Catholica) - Tineri romano-catolici din întreaga Dieceză de Iaşi vor participa duminică, 3 mai, la celebrarea Zilei Tineretului la nivel diecezan. Aceasta va avea loc în Parohia Nisiporeşti din jud. Neamţ. Momentul central al Zilei va fi Liturghia prezidată de PS Petru Gherghel, Episcop de Iaşi. La celebrare va lua parte PS Aurel Percă, Episcop auxiliar de Iaşi. Tinerii se vor întâlni pentru a medita tema anului din mesajul Sfântului Părinte: „Ne-am pus speranţa în Dumnezeul cel viu” (1Tim 4,10). Mesajul îi încurajează pe tineri să aibă încredere în Dumnezeu.
Tinerii, prezenţi la Nisiporeşti, vor vizita mormântul Veronicăi Antal (1935-1958) şi vor medita la viaţa ei, tânăra care la 24 august 1958, în timp ce se întorcea acasă de la sfânta Liturghie din satul vecin, în mijlocul câmpului, a fost atacată de un tânăr care voia să-i păteze viaţa curată. Pentru că nu i-a cedat, a ucis-o cu 42 de lovituri de cuţit. Avea 23 de ani. Liturghia va începe la ora 11.00 cu procesiunea solemnă a Episcopilor şi a preoţilor din casa parohială spre biserică, unde va avea loc Sfânta Liturghie. Crucea tinerilor şi icoana Maicii Domnului, preluate anul trecut de la Bacău, vor fi duse de către tinerii din Nisiporeşti în procesiune şi vor fi predate, la finalul Liturghiei, tinerilor din localitatea în care se va desfăşura anul viitor următoarea Zi a Tineretului. Fiecare parohie din cele prezente va avea câte un reprezentant care va sta în faţa altarului.
După Liturghie va avea loc Festivalul tinerilor, un program organizat de tineri, prin care vor manifesta talentele şi entuziasmul lor. În ziua premergătoare au loc activităţi catehetice, iar seara este o oră de rugăciune. Dacă în Duminica Floriilor s-a celebrat Ziua Tineretului în cadrul fiecărei parohii, duminică, 3 mai, această zi se va celebra la nivel diecezan. Din cele 135 de parohii ale diecezei, sunt aşteptaţi mii de tineri pentru a asculta mesajul episcopului, pentru a se ruga şi pentru a cânta împreună. Întâlnirea tinerilor de la Nisiporeşti, moment de creştere spirituală, este şi o avanpremieră pentru Întâlnirea Naţională a Tinerilor Catolici care va avea loc la Baia Mare, în perioada 22-26 iulie.
Întâlnirile precedente au avut loc la: Adjudeni (1992), Pildeşti (1993), Nicolae Bălcescu (1994), Săbăoani (1995), Oneşti (1996), Tămăşeni (1997), Luizi-Călugăra (1998), Gherăeşti (2000), Hălăuceşti (2001), Valea Mare (2002), Barticeşti (2003), Iaşi (2004), Bacău „Fericitul Ieremia” (2005), Dărmăneşti (2006), Iugani (2007), Bacău „Sfântul Nicolae” (2008).
Principalele puncte din program: Sâmbătă, 2 mai 2009 – 18.00: Sfânta Liturghie; 20.00-21.00: Oră de priveghere. Duminică, 3 mai 2009 – 7.30: Deschiderea centrelor de primire a grupurilor; 9.00-10.00: Program cultural-religios; ocazie de spovezi; 10.30: Repetiţia cântărilor pentru Liturghie; 11.00: Sfânta Liturghie; 13.00-14.00: Prânzul; 14.00-16.00: Festivalul tinerilor; 16.00: Încheierea. (Biroul de presă al Diecezei de Iaşi, pr. Cornel Cadar)
