Deschiderea unei ferestre de speranţă cu privire la familie
30.11.2009, Roma (Catholica) - „Într-o societate în care speranţa dispare, pentru că vede cum intră în criză profundă un stil de viaţă bazat în mod prevalent pe valori materiale, este de importanţă vitală să ştim să redăm bărbaţilor şi femeilor motive pentru a reîncepe să spere”. Cu aceste cuvinte a explicat pr. Giuseppe Menini motivele pentru deschiderea unei pagini web atentă la necesităţile familiei. „Pentru a deschide o fereastră de speranţă cu privire la familie”, Opera Don Calabria a realizat o serie de acţiuni caritative şi pastorale prezentate şi coordonate într-un „forum famiglia” (www.forumfamiglia.it). Ideea este aceea de a pune la dispoziţia utilizatorului o serie de figuri profesionale care răspund la întrebările despre dificultăţile familiare şi de relaţie.
Pentru a înţelege natura şi eficacitatea acestui instrument, agenţia Zenit l-a intervievat pe directorul Forumului, pr. Giuseppe Menini, aflăm de pe Ercis.ro. „În faţa `strigătului de durere` care provenea din `arhipelagul` familiei, câţiva profesionişti din Opera Don Calabria au răspuns cu un `Centru de ascultare` gestionat de persoane pregătite şi înzestrat cu practici şi metode normale: telefon, fax, birou, pagină web… Centrul de Ascultare calabrian pentru familie doreşte să creeze, cu folosirea noilor tehnologii, un forum care să permită intrarea în relaţie a persoanelor, cu centrul şi între ele. În acest mod, se pot insera tematici deschizând o discuţie liberă pentru a-l implica pe cel care vrea să trateze argumente, chiar angajante, confruntându-se cu profesori şi/sau personal calificat pentru a trata, a cunoaşte şi a interacţiona despre tematici de interes diferit”.
Pr. Giuseppe a explicat că există în Forum secţiuni dedicate „unui argument specific, familie, copii, părinţi, spiritualitate. Membrii au acces la ele şi pot citi sau răspunde la conţinuturile expuse… Putem asemăna forumul cu o întâlnire între persoane care împărtăşesc problematici şi decid să-şi schimbe opinii, cu un moderator care verifică să nu se depăşească limita bunului simţ fie ca formă, fie în folosirea corespunzătoare a cuvintelor”. Părintele a explicat implicarea sa în acest proiect prin faptul că „Familia este celula fundamentală a societăţii şi a Bisericii şi, de aceea, este un obiect de atenţie specială. Dacă familia este bolnavă, societatea şi Biserica sunt în pericol grav… `Simptomele` de suferinţă manifestate în arhipelagul familie au interpelat nu pe fiecare om, ci o comunitate şi, în acelaşi timp, au sugerat parcursuri posibile”.
În privinţa ratei mari a divorţului în Europa, pr. Giuseppe a declarat că nu există „reţete prefabricate, în schimb există o problemă de comunicare globală care a sfâşiat convenţiile convieţuirii civile înlocuind căutarea adevărului şi a fericirii omului îndreptată spre relaţia umană, în anestezia mentală a iluzoriului. Forumfamiglia, conştient de lumea globalizării informatice şi de importanţa ei în comunicarea socială, vrea înainte de toate să fie, şi doreşte să fie, noul pupitru de la care să transmită propria gândire printr-un ajutor concret în speranţa de a recupera valori şi conţinuturi… Trebuie format acel proces care face persoana capabilă să trăiască în comuniune şi să-şi unească viaţa cu aceea a altora… În substanţă, e vorba de a relua cu speranţă provocarea educativă şi formativă”.
