Papa mulţumeşte ortodocşilor ruşi pentru cartea sa
04.12.2009, Vatican (Catholica) - Papa Benedict al XVI-lea şi-a exprimat recunoştinţa faţă de Biserica Ortodoxă Rusă şi faţă de toţi cei care au colaborat la publicarea unei cărţi cu texte ale sale despre cultura europeană. Lucrarea, intitulată „Europa, patrie spirituală”, marchează o premieră – este prima oară când Patriarhia Moscovei publică o compilaţie de texte ale unui Papă. De fapt volumul include inclusiv scrieri dinaintea alegerii lui Joseph Ratzinger ca Episcop al Romei, având în comun tema Europa.
Prezentarea cărţii – publicată în rusă şi în italiană – a avut loc miercuri la Roma, în contextul forumului de dialog italiano-rus al societăţii civile. La acest eveniment a fost citit un mesaj al Sfântului Părinte, trimis prin secretariatul de stat. Pierluca Azzaro, profesor la Universitatea Catolică Sacro Cuore din Milano şi editor al cărţii, a anunţat că Editura Vaticană intenţionează să publice o carte a Patriarhului Kiril al Moscovei şi al întregii Rusii, intitulată „Libertate şi responsabilitate în căutarea armoniei” (în italiană cu titlul „Liberta e Responsabilita alla Ricerca dell`Armonia”). Cartea liderului ortodox rus va fi lansată în aprilie 2010 la Universitatea din Milano, în prezenţa şefului Departamentului pentru relaţiile externe al Patriarhiei Moscovei, Arhiepiscopul Hilarion Alfeyev de Volokolamsk.
La prezentarea de miercuri, ministrul italian al culturii, Sandro Bondi, a afirmat că recent publicatul volum arată faptul că „Biserica Catolică şi cea Ortodoxă sunt importante izvoare de semnificaţie, izvoare de hrană spirituală de care omul are nevoie ca să trăiască, mai mult decât de hrana materială”. Ministrul rus de cultură, Mikhail Shvydkoi, a spus că „fără valorile umanismului creştin, Europa este pierdută”. Şi a adăugat: „această carte ne vorbeşte despre importanţa integrării în Europa a diferitelor moduri în care omul poate şi trebuie să cinstească prezenţa lui Dumnezeu în societate”. Cartea Papei afirmă că „este posibilă cinstirea lui Dumnezeu în societate fără ca pluralitatea credinţelor şi confesiunilor Europei să devină motiv de conflict”, a mai spus ministrul rus.
Lorenzo Ornaghi, rector al Universităţii Sacro Cuore, a subliniat că în acest volum se indică cu claritate calea de urmat, pentru ca o adevărată cultură creativă să poată să facă din nou să înflorească Europa. „Credinţa este izvorul unei culturi vii, care corespunde cu cele mai profunde dorinţe ale omului”, a continuat el. Pr. iezuit Milan Zust, secretar al comitetului pentru colaborarea culturală cu Bisericile Ortodoxe şi cu cele Orientale din cadrul Consiliului Pontifical pentru Promovarea Unităţii Creştinilor, a spus că noua carte „este un pas foarte important pentru construirea acelei încrederi şi stime reciproce care să clarifice mărturia noastră comună în Europa”.
