Papa se roagă pentru victimele cutremurului din Guatemala
10.11.2012, Vatican (Catholica) - Papa Benedict al XVI-lea a transmis condoleanţe victimelor cutremurului din 7 noiembrie care a ucis cel puţin 50 de persoane în Guatemala. De asemenea a asigurat de rugăciunile sale această naţiune din America Centrală. Mesajul a fost transmis preşedintelui Conferinţei Episcopale, Episcopul Rodolfo Valenzuela de Vera Paz, în el spunându-se că Sfântul Părinte este „profund îndurerat de vestea tristă a cutremurului care a lăsat în urma sa atâţia morţi şi răniţi, precum şi daune uriaşe dragii voastre ţări”.
Conform ultimelor rapoarte dinspre preşedintele ţării, Otto Perez, care a călătorit în zona cea mai afectată, San Marcos, au fost rănite 155 de persoane, 23 sunt încă dispărute, iar 17.000 de persoane au trebuit evacuate. Preşedintele a declarat trei zile de doliu pentru victime şi a cerut ca cetăţenii să îşi reia activităţile normale, chiar dacă ţara rămâne în alertă maximă, dacă vor urma cumva replici ale cutremurului. În mesajul său, Papa Benedict transmite locuitorilor Guatemalei „apropierea în spirit. Ofer rugăciunile mele fierbinţi pentru odihna veşnică a victimelor şi mă rog ca Dumnezeu Atotputernicul să dea mângâiere celor afectaţi de acest dezastru teribil şi să inspire în toţi sentimente de solidaritate fraternă în faţa încercărilor.”
„Încurajez cu insistenţă comunităţile creştine, instituţiile civile, pe oamenii de bună voire, să asiste victimele cu generozitate şi cu iubire”, mai spune Papa. Mesajul se încheie cu invocarea „protecţiei iubitoare a Fecioarei Rozariului” şi cu acordarea binecuvântării apostolice „ca semn al afecţiunii mele faţă de poporul din Guatemala, prezent de asemenea în inima mea”.
