10 pieţe pentru cele Zece Porunci: o nouă etapă la Milano
05.06.2013, Roma (Catholica) - Sâmbătă, 8 iunie, se va desfăşura la Milano următoarea întâlnire din cadrul proiectului „10 pieţe pentru cele Zece Porunci”, proiect promovat de mişcarea eclezială „Reînnoirea în Spiritul Sfânt”, informează Radio Vatican. În Piaţa Domului din Milano, începând cu ora 20.30, va începe o nouă sărbătoare a mărturisirii credinţei, centrată pe cea de-a treia poruncă divină: „Adu-ţi aminte să sfinţeşti ziua Domnului”. Papa Francisc va trimite un mesaj video pentru proiectul aflat sub patronajul Consiliului Pontifical pentru Promovarea Noii Evanghelizări şi organizat cu ocazia Anului Credinţei.
Preşedintele naţional al mişcării „Reînnoirea în Spiritul Sfânt”, Salvatore Martinez, a declarat pentru Radio Vatican: „Proiectul a început anul trecut în septembrie, la Vigilia pentru Anul Credinţei împreună cu Papa Benedict al XVI-lea şi se reia la Milano începând cu 8 iunie. ‘Adu-ţi aminte să sfinţeşti ziua Domnului’ ne spune că viaţa noastră cuprinde şi dimensiunea memoriei sociale şi afective. De aceea este necesar să educăm noile generaţii în arta trăirii. De asemenea, ne spune că viaţa este alcătuită nu doar din zile obişnuite, ci şi din zile de sărbătoare. Ne aminteşte că muzica se poate aprecia dacă există pauze, munca se poate aprecia dacă există odihnă. Dar odihna trebuie înţeleasă ca o creativitate a iubirii, a angajamentului pentru cei dragi, pentru cei neputincioşi, punând în aşteptare tot ceea ce în mod obişnuit – neguţătoria, viaţa de zi cu zi – nu ne permite să înţelegem aceasta. Acest lucru ne înnobilează viaţa, dar mai ales ne face să înţelegem că nu trăim pe acest pământ doar pentru a ne satisface poftele, dorinţele, ci şi pentru a alimenta idealurile şi valorile care se transmit noilor generaţii, ca cea mai bună moştenire pentru o viaţă bună, dreaptă şi fericită.
Liderul mişcării a continuat: „Trebuie să fim atenţi să nu înţelegem odihna ca ‘vacatio’, vacanţă, lipsă de idealuri şi valori. Nu înseamnă să nu faci nimic. De multe ori auzim spunându-se în case, mai ales de către părinţi propriilor copii când au obosit în timpul săptămânii: ‘Nu mă deranjaţi, vreau să mă odihnesc!’ Iată, acesta este exact sensul contrar al odihnei din poruncă. Odihna este spaţiu creativ: este capacitatea de a asculta, de exemplu pe proprii fii, este posibilitatea de a fi uniţi în jurul familiei, având grijă de bunici sau vizitând bolnavii. Este vorba de fapt de posibilitatea de a-l elibera pe om din sclavia muncii.” Salvatore Martinez a vorbit şi despre proiectarea mesajului video „Când iubirea dă sens vieţii tale”, pe care Papa Francisc îl va trimite pentru acest eveniment şi a spus că acest nou pontificat pare să dea o înfăţişare din ce în mai umană şi mai atrăgătoare credinţei. Acesta a amintit şi importanta contribuţie adusă de Papa Benedict al XVI-lea pentru a face posibil ca Evanghelia să fie vestită pe străzile şi în pieţele oraşelor, pentru a-l include pe Dumnezeu în orizontul uman.
