Papa Francisc despre Cardinalul Stanislaw Nagy
07.06.2013, Vatican (Catholica) - Cardinalul Stanislaw Nagy, din Congregaţia Preoţilor Sfintei Inimi a lui Isus (Dehonieni), a murit miercuri în Cracovia, la vârsta de 91 de ani. „Un frate drag, care a slujit cu generozitate Evanghelia şi Biserica, în special în lumea academică, un învăţat stimat şi un expert docent în disciplinele teologice” – astfel îl descrie Papa Francisc pe Cardinal în telegrama trimisă Arhiepiscopului de Cracovia, Cardinalul Stanislaw Dziwisz.
Adresându-se apoi rudelor Cardinalului Nagy şi ordinului călugăresc din care a făcut parte, Pontiful aminteşte cu recunoştinţă „colaborarea rodnică, prietenia cordială şi respectul reciproc dintre Cardinal şi Fericitul Papă Ioan Paul al II-lea”, precum şi „intensa sa activitate ecumenică”. Papa Francisc spune că a ridicat „rugăciuni fierbinţi către Domnul, pentru ca, prin mijlocirea Preasfintei Fecioare Maria, Acesta să îl primească pe slujitorul Său fidel şi pe eminentul om al Bisericii în bucuria şi pacea veşnică.”
Cardinalul s-a născut în Bierun Stary, Arhidieceza de Katowice, Polonia, la 30 septembrie 1921, într-o familie de muncitori. În 1937 a intrat în Congregaţia Dehoniană, primind hirotonirea în Cracovia, pe 8 iulie 1945. A luat doctoratul la Universitatea Catolică din Lublin, în 1952. A deţinut o funcţie importantă în Congregaţia sa şi a fost un cunoscut specialist în lumea academică. Papa Francisc a amintit de „pionieratul” făcut de Cardinal în ecumenism în Polonia. A fost primul director al Secţiei de Teologie Comparată şi Ecumenică, iar între 1973 şi 1974 a fost membru al Comisiei Mixte Catolico-Luterane. A fost apoi membru al Comisiei Teologice Internaţionale şi director al secţiunii de teologie ecumenică din echipa editorială a Enciclopediei Catolice a Universităţii din Lublin.
De-a lungul activităţii sale academice s-a preocupat în special de tema credibilităţii Bisericii şi a transformării ei după Conciliul Vatican II, reflectând la deschiderea Bisericii faţă de alte confesiuni creştine. Prieten al Papei Ioan Paul al II-lea încă din perioada preoţiei, a devenit în curând colaboratorul lui. A publicat numeroase lucrări despre activitatea şi învăţătura Fericitului Wojtyla. Papa Ioan Paul al II-lea l-a creat Cardinal în Consistoriul din 1 octombrie 2003.