Pr. James Martin: În Compania Binelui
20.11.2013, Bucureşti (Catholica) - „Când aţi citit ultima dată o carte care să vorbească despre credinţă şi viaţă într-un stil atât de captivant încât să nu o mai puteţi lăsa din mână?”, ne întreabă traducătoarea unei cărţi recent apărute la Editura Galaxia Gutenberg, şi care se poate găsi de exemplu la târgul de carte „Gaudeamus” ce se desfăşoară în aceste zile la Pavilionul Central Romexpo, Bucureşti. Este vorba de cartea „În Compania Binelui. Drumul scurt de la lumea corporatistă la sărăcie, curăție şi ascultare” (titlul original: „In Good Company. The Fast Track from Corporate World Poverty, Chastity and Obedience”). Lucrarea a fost tradusă de Claudia Stan, care oferă pe blogul personal câteva informaţii despre autor.
James Martin (n. 1962) este preot iezuit, editor al rubricii culturale din America Magazine şi autor a numeroase cărţi, printre care: „Un ghid iezuit pentru (aproape) orice. Spiritualitate pentru viaţa de zi cu zi”, care a fost nominalizat best-seller de către New York Times; „Trăind alături de sfinţi”, care a primit un premiu Christopher şi a fost numită „Cea mai bună carte a anului” de către Publishers Weekly. Înainte de a intra la iezuiţi, în 1988, a absolvit Wharton School of Business şi a lucrat timp de şase ani în domeniul financiar. James Martin a fost hirotonit preot în anul 1999 şi de atunci a colaborat cu numeroase publicaţii, precum New York Times, Wall Street Journal, Boston Globe şi emisiuni pentru History Channel, BBC, NBC şi Radio Vatican. Prima ediţie a volumului „In Good Company” a apărut în anul 2000. Cartea a ajuns la a 10 ediţie aniversară şi la un tiraj de peste 1 milion exemplare, fiind tradusă în mai multe limbi. Traducătoarea oferă şi câteva opinii despre această nouă apariţie editorială:
„Martin ne înfăţişează o relatare plină de viaţă a modului în care el, ca tânăr profesionist în lumea corporatistă, a descoperit bogăţii de alt fel alăturându-se Societăţii lui Isus. Povestitor pasionat, atent la detalii, el îşi călăuzeşte cititorul prin proza sa vioaie şi prin umorul său efervescent. Iată o carte care se adresează aproape oricui ştie să citească”. (Cardinal Avery Dulles SJ, Universitatea Fordham)
„Drumul parcurs de la Wharton School of Business şi un loc sigur în corporaţiile americane la o alocaţie de 35 de dolari pe lună şi nesiguranţa unei vieţi de credinţă poate părea o poveste-avertisment despre o cale descendentă, dar pe măsură ce îl urmărim pe James Martin de-a lungul vieţii şi educaţiei sale iezuite, descoperim că e vorba, dimpotrivă, de o cale ascendentă: către Dumnezeu şi către adevărata fericire”. (Paul Wilkes, autor al vol. „O privire dincolo de ziduri. Monahism pentru viaţa de zi cu zi”)
„Martin are un stil onest, direct, cu reminiscenţe din tânărul Thomas Merton, dar ceva mai cizelat… E mai amuzant decât Merton şi etalează un entuziasm tineresc… Dacă nu ştii nimic despre rugăciune şi despre slujire, poţi găsi toate răspunsurile în această carte lipsită de formalism….. iar dacă ştii totul despre rugăciune şi despre slujire, o vei lua de la capăt şi vei învăţa totul din nou”. (Emilie Griffin, America Magazine)


1 răspuns
[…] Presa: Catholica […]