Papa se întâlnește vineri cu peste 1.500 de tineri
03.08.2015, Vatican (Catholica) - Papa Francisc se va întâlni și va dialoga la sfârșitul acestei săptămâni cu tineri din întreaga lume. La conferința de presă de azi-dimineață, pr. Frederic Fornos i-a informat pe jurnaliști despre conferința internațională a Mișcării Euharistice de Tineret (MEJ), organizată între 4 și 10 august la Roma, cu ocazia aniversării a 100 de ani de existență. Participanții la eveniment vor avea o audiență privată la Sfântul Părinte vineri dimineața, în Aula Paul al V-lea.
Pe lângă cei 1.500 de tineri ai celor aproximativ 38 de delegații naționale, vor mai fi prezenți 600 de familii MEJ, care vor ridica astfel numărul total de participanți la aproape 2.000. MEJ este o mișcare internațională de formare creștină a copiilor și tinerilor cu vârstele între 5 și 25 de ani, pentru a trăi după modelul oferit de Isus. Pornită în Franța, în 1915, sub numele de Cruciada Euharistică, MEJ este acum prezentă în toată lumea, cu peste 1,1 milioane de tineri din cinci continente. Este de fapt a doua mișcare de tineret din Biserica Catolică, după numărul de membri, pe primul loc fiind Mișcarea Scout. MEJ este de fapt ramura de tineret a Apostolatului Rugăciunii (o rețea mondială de rugăciune pentru intențiile lunare ale Pontifului), încredințat de Biserică Societății lui Isus.
La audiența de vineri, Papa Francisc va răspunde la șase întrebări puse de tineri de diferite vârste, în limba lor natală. Se va oferi traducere, pentru ca toți să poată urmări dialogul. Sfântul Părinte, care deja a văzut întrebările, va răspunde în italiană. Dintre țările care participă la conferință, Italia are delegația cea mai numeroasă, fiind urmată de SUA, cu 150 de persoane, Franța cu 130 și Liban cu 80. În timp ce va fi o prezență semnificativă și din Asia, precum și din Marea Britanie, Irlanda și Australia, organizatorii semnalează cu tristețe că națiunile africane au avut probleme în obținerea vizei pentru a veni la Roma. Dat fiind că pe lângă aceștia mulți membri nu au putut veni din motive socio-politice, organizatorii vor oferi transmisiune online, pentru ca cei interesați să participe la întâlnire de oriunde se află.
Tema evenimentului este luată din Evanghelia după Ioan: „Pentru ca bucuria Mea să fie în voi”. Pe situl evenimentului, MEJ2015.com, se găsesc rugăciuni și cântece care vor fi folosite la întâlnire. Pe lângă audiența privată la Papa, programul conferinței mai include vizitarea unor biserici din Roma, adorație și Liturghii, una urmând a avea loc în catacombe.