Sinod 2015 / ziua 4: Africa și Occidentul împărtășesc provocări comune legate de familie
08.10.2015, Vatican (Catholica) - Joi, 8 octombrie, la conferința de presă zilnică despre Sinodul dedicat familiei, trei prelați au vorbit despre probleme din Africa și din Orientul Mijlociu. Sinodul este universal, au spus ei, iar Africa și Occidentului împărtășesc probleme similare. Arhiepiscopul Charles Palmer-Buckley de Accra, Ghana, a spus că lumea trebuie să aibă răbdare cu Africa pe teme precum homosexualitatea. „Dați țărilor timp să abordeze temele din perspectivele noastre culturale”, a spus el, explicând că demnitatea și drepturile fiilor și fiicelor lui Dumnezeu trebuie susținute.
Părinții sinodali au continuat munca în grupuri. Arhiepiscopul Edoardo Menchelli de Ancona-Osimo, Italia, a spus jurnaliștilor că discuțiile au fost fraterne și deschise în grupul său, existând desigur puncte de vedere divergente între participanți. Episcopii au discutat prima parte din instrumentum laboris, despre situația actuală a familiei dintr-o perspectivă largă. Patriarhul Ignațiu Iosif Younan din Liban a spus că în Orientul Mijlociu se întâmplă pe dos ca în Africa: dacă pe continentul negru numărul credincioșilor crește constant, în Orientul Mijlociu este în scădere, tinerii și familiile „dorind să fugă din iad” – în special din locurile unde sunt persecutați, precum Irak și Siria. A mai spus că Biserica din regiune se simte neajutorată și a deplâns faptul că nu poate să îi convingă pe tineri să rămână în locurile unde s-a născut creștinismul. „Încercăm să facem auzită vocea” celor din Irak și Siria, a susținut el, spunând că problemele din regiune „au fost mult tărăgănate”.
Arhiepiscopul Palmer-Buckley a spus că prelații africani – grupați în 8 Conferințe Episcopale regionale și 37 de Conferințe Episcopale naționale – nu blochează discuțiile pe teme precum admiterea divorțaților recăsătoriți la Împărtășanie și sensibilitatea mai mare față de homosexuali. A spus că Biserica Africană este la Sinod pentru a vorbi despre cum percepe ea aceste teme și practica pastorală a Bisericii. „Suntem aici să împărtășim punctul nostru de vedere și susținem învățătura Bisericii. Delegația africană apreciază ceea ce a făcut și ne-a prezentat Cardinalul Erdo”, a spus prelatul, referință la raportul susținut la deschiderea Sinodului. Arhiepiscopul Menchelli a spus că discuțiile despre rolul femeii în Biserică și despre homosexualitate nu sunt în afara contextului Sinodului. Dacă se examinează misiunea și vocația familiei vedem că un frate homosexual, de exemplu, este parte a familiei și are impact asupra întregii familii. A mai spus că rolul pastoral al femeilor este important și că propunerea de hirotonire de diaconese ridică unele probleme sacramentale și teologice, care mai trebuie încă să fie studiate.
Pr. Lombardi, directorul biroului de presă al Sfântul Scaun, a spus că lista finală a grupurilor de lucru din Sinod a fost făcută publică. De asemenea a explicat că problemele tehnice legate de procesul de informare a jurnaliștilor despre Sinod au fost rezolvate, iar contribuțiile și intervențiile ce au avut loc sunt disponibile online în diferite limbi. În fine, a explicat că vineri dimineață participanții revin în sesiune plenară, unde grupurile de lucru își vor prezenta concluziile. Părinții sinodali nu simt că Sinodul ar fi occidental, în defavoarea Africii, ci universal ca abordare. Arhiepiscopul Menchelli a subliniat că provocările sunt comune. S-a dat exemplu întârzierii căsătoriilor, și în Africa și în Occident, dar din motive diferite. Pentru africani procesul până la căsătorie este lung, căsătoria la biserică fiind de regulă târziu primită. Chiar dacă motivele în Occident diferă, problema este comună.

