Cu Episcopul Robert Barron în călătoria Adventului
30.11.2015, Los Angeles (Catholica) - În ultimii ani Postul Mare și Adventul (Postul Crăciunului) au fost însoțite de publicarea pe contul Facebook asociat sitului Catholica.ro a traducerilor reflecțiilor zilnice ale pr. Robert Barron, binecunoscut evanghelizator american. Între timp pr. Robert Barron a devenit Episcopul Robert Barron, auxiliar de Los Angeles. Își continuă lucrarea sa principală, Word on Fire, incluzându-se aici și meditațiile de Advent, reluate cu un salut sâmbătă și cu prima meditație ieri, 29 noiembrie. În meditația de astăzi sunt oferite trei sfaturi practice pentru trăirea acestui timp liturgic.
„O idee ar fi tradiționala practică a Adorației Euharistice. A petrece o jumătate de oră sau o oră poate să pară că nu construiește prea mult, dar este o formă deosebit de bogată a spiritualității așteptării.” A doua idee propusă este neobișnuită, după cum admite chiar el: „faceți un puzzle. Găsiți unul din acelea mari și complexe, cu mii de piese mici, unul care cere grămadă de timp și foarte multă răbdare, transformând puzzle-ul într-un proiect de Advent. În timp ce faceți puzzle-ul, gândiți-vă la fiecare dintre piese ca fiind un anumit aspect al vieții Dvs: o relație, o pierdere, un eșec, o mare bucurie, o aventură, un loc unde ați trăit, ceva ce nu ar fi trebuit să spuneți, un act de generozitate. Atât de des viețile noastre par a fi formate din mii de piese ale unui puzzle fără sens și împrăștiat în fața noastră. În timp ce lucrați cu răbdare la puzzle, meditați la faptul că Dumnezeu merge pe viteză mică, după planurile și țelurile Sale, făcând ordine în evenimentele aparent nelegate și haotice ale vieților noastre, în cele din urmă formând o imagine de o frumusețe extraordinară.”
Iată și a treia sa propunere: „Profitați de blocajele din trafic, de cozile lungi, de orice vă face în această perioadă să așteptați. Și lăsați ca adevărul spuselor scriitorului Jean-Pierre de Caussade, din sec. XVII, să vă pătrundă: ‘Orice vi se întâmplă în cursul unei zile, că este de bine sau de rău, este o expresie a voinței lui Dumnezeu’. În loc să rostiți cuvinte urâte, să loviți volanul mașinii sau să vă dați ochii peste cap, în semn de frustrare, vedeți așteptările ca o invitație spirituală pentru acest Advent.” Pe lângă publicarea pe Facebook, meditațiile zilnice apar pe situl MerindeDePost.wordpress.com.
