Roma a celebrat frumusețea vieții
10.05.2016, Roma (Catholica) - Cea mai mare provocare în lupta pentru prețuirea și apărarea vieții umane este indiferența, a afirmat un lider pro-life. Dar, după cum s-a demonstrat prin Marșul pentru Viață din Roma, cu participare internațională, desfășurat duminică pentru a patra oară, această atitudine începe să se schimbe.
„Marșul pentru Viață este în creștere”, a afirmat pr. Shenan Boquet, președintele HLI (Human Life International). „Am participat la el de mai mulți ani. Este extraordinar să văd cifrele și să văd în special tineri, familii tinere, diverși oameni implicați tot mai mult. Este un timp minunat.” Ca în anii trecuți, la marș a fost o puternică participare internațională, aproximativ 26 de țări fiind reprezentate între miile de participanți. Desfășurat pentru prima oară la Roma în 2012, de Ziua Mamei (după alte două ediții desfășurate în alte părți ale țării), evenimentul anual este inspirat de Marșul din SUA, care are loc anual în Washington DC. În ultimii patru ani mii de persoane au venit din toată lumea pentru a lua parte la marșul din capitala Italiei.
Impulsul pentru varianta italiană a venit și de la o provocare aruncată de Papa Benedict al XVI-lea, a spus pr. Boquet pentru CNA. „Așa a început de fapt Marșul. A fost rodul unei frumoase chemări făcută de Papa Benedict al XVI-lea: intrați în conversație cu lumea; intrați în piața publică”. În timp ce prezența internațională la Marșul din Roma arată preocuparea globală pentru nenăscuți, sunt încă provocări, a spus același preot, care ca președinte HLI este implicat în inițiative pro-life la nivel mondial. Una dintre aceste provocări este indiferența.
„Deoarece avortul a devenit legal în atât de multe părți ale lumii, chiar și acolo unde nu există grupări ce promovează avortul vedem oameni care acceptă faptul în sine: ei bine, asta este. Ce putem face oare? Cum am putea schimba acest stil?” În SUA, a explicat el, există o întreagă generație formată în acest spirit. „Pentru ei este obișnuit, este normalitate, este ca și cum ai avea o carte pe măsuța de cafea. Face parte dintr-o conversație naturală. Provocarea este să reînvățăm limbajul pro-viață. Aceasta este cea mai mare provocare pe care o văd la nivel global.”
Marșul pentru Viață din acest an a început la biserica Santa Maria din Cosmedin (zonă cunoscută mai ales pentru Bocca della Verita). De acolo participanții au mers în Piața San Pietro, ajungând pe momentul când Papa Francisc a salutat participanții la marș în cadrul alocuțiunii dinaintea rugăciunii Regina Coeli. Mii de persoane au participat la Marș, conform pr. Boquet, „și a fost minunat să îl avem pe Sfântul Părinte binecuvântând nu doar toți oamenii, ci și (cu titlu special) pe noi. A fost o confirmare: Continuați! Participați la marș! Faceți mesajul cunoscut!”
Pr. Boquet a vorbit și despre mărturia dată de Marșul pentru viață pentru trecătorii neparticipanți de pe străzile Romei. „Este minunat să te uiți la oamenii de pe margine. Este de fapt și intenția Marșului: să întrerupă cumva normalitatea oamenilor, pe când merg după înghețată sau cafea, și să spună: ‘Hei, despre ce este vorba?'”