Începe procesul de beatificare a primului Episcop de Pyongang și a altor 213 martiri
09.03.2017, Pyongyang (Catholica) - Comisia specială a Episcopilor coreeni pentru cauzele sfinților a făcut cunoscut că a început procesul național care va duce la beatificarea – și apoi la canonizarea – a două grupuri de martiri: cel al slujitorului lui Dumnezeu Giovanni Battista Yi Byeok și al celor 132 de însoțitori ai săi și cel al slujitorului lui Dumnezeu Mons. Francesco Borgia Hong Yong-ho, primul Episcop de Pyongyang, și cei 80 de însoțitori ai săi. Comisia a obținut de la Vatican ca procesul să fie național și nu diecezan, dat fiind că martirii examinați aparțin la diferite Dieceze din țară, aflăm din materialul de pe ITRC.ro, în traducerea pr. dr. Mihai Pătrașcu.
Primul grup este constituit din martiri ai credinței uciși între 1785 și 1879, în timpul dinastiei Joseon. Între ei se remarcă numele lui Giovanni Battista Yi Byeok (1754-1785), care provenea dintr-o familie de demnitari de curte, convertit la catolicism și devenit apoi unul dintre primii evanghelizatori ai Coreei. În grup sunt prezenți și toți membrii familiei sale, condamnați din cauza credinței. Un altul al cărui martiriu se vrea să se verifice este Tommaso Kim Pem-ou, mort în exil. În schimb, este sigur martiriul lui Alessio Hwang Sa-yeong (1775-1801) care, conform ultimelor studii, ar fi avut loc cu lingchi: brațele și picioarele sunt legate de patru animale diferite lăsate să meargă în diferite direcții până când sfâșie trupul celui torturat. Toți cei 133 de membrii ai acestui grup sunt laici, ca o confirmare a importanței laicatului în nașterea și în răspândirea Bisericii coreene de la începuturi.
Al doilea grup cuprinde martiri din perioada modernă a Coreei: unii au fost uciși în timpul masacrului din Jeju (1901); alții sub persecuția comunistă de după războiul coreean și divizarea între Nord și Sud (1950-1953). Între cei 81 din al doilea grup se află și Giuseppe Kim Sun-young. El a fost trimis în China ca misionar în 1930, în timpul perioadei dominației japoneze în Coreea. După aceea nu a putut să se întoarcă în patrie și a fost arestat și condamnat de comuniștii chinezi la 15 ani de închisoare. În 1972 a fost eliberat și a murit din cauza privațiunilor.
În acest grup sunt doi Episcopi, 48 de preoți, trei seminariști, șapte surori și 21 de laici. Între ei se remarcă personalitatea Mons. Francesco Borgia Hong Yong-ho (1906-?), primul Episcop de Pyongyang, considerat dispărut până în 2013 și de Vatican, și cu toată probabilitatea mort în vreun lagăr de concentrare din Nord. În grup, printre misionarii străini se află și figura delegatului apostolic din Coreea, Mons. Patrick James Byrne (1888-1950). Misionar Maryknoll din SUA și Episcop, a fost răpit de nord-coreeni la Seoul și dus în nord în marș forțat. A murit în timpul deportării.
Este prima dată când tribunalul coreean pentru cauzele sfinților examinează cazurile de mărturisitori ai credinței în epoca modernă. În trecut Biserica din Coreea s-a concentrat mai ales asupra perioadei începuturilor evanghelizării în Coreea. Mons. Lazzaro You Heung-sik, Episcop de Daejeon și președinte al comisiei, a declarat că „va fi nevoie de cel puțin 10 ani pentru a ajunge la beatificare și la canonizare, însă pentru credincioșii noștri, aceste persoane sunt deja sfinte”. El a afirmat că în proces este importantă și „rugăciunea credincioșilor și dorința lor de a urma spiritul martirilor”.
