Zile de reculegere cu pr. Anthony Saji – un timp de har și reînnoire spirituală

25.09.2025, Oradea (Catholica) - În perioada 8-17 septembrie 2025 au avut loc două serii de reculegeri spirituale susținute de pr. Anthony Saji, care au adunat în total aproximativ 150 de persoane. Întâlnirile s-au desfășurat la Vârtop într-un cadru natural și binecuvântat oferind participanților momente de liniște, rugăciune și apropiere de Dumnezeu.
Meditațiile au avut ca fundament Sfânta Scriptură, prin care părintele a încurajat la iertare, la reîmpăcare cu Dumnezeu prin Spovadă, dar și la redescoperirea valorilor autentice ale credinței creștine. Atmosfera de rugăciune a fost întărită de celebrările zilnice, iar Liturghiile de vindecare din 13 și 17 septembrie au fost trăite cu multă credință și speranță, reunind nu doar participanții la întregul program, ci și credincioși care au venit special pentru aceste momente de har.
Seria dedicată tinerilor (13-17 septembrie) a întărit nevoia și dorința generației tinere de a-l căuta pe Dumnezeu cu inimă deschisă. Prin cântări, spovezi, mărturii și rugăciune, aceștia au trăit zile intense de reflecție și întărire în credință. La final, pr. Anthony Saji a transmis un mesaj de speranță, chemând pe fiecare să ducă mai departe lumina și pacea primită în aceste zile de reculegere, pentru a le face roditoare în viața de zi cu zi. (Pr. Giusepe Ghiurcă pentru EGCO.ro)
