Papa către Editura Vaticanului: Cititul hrănește mintea

07.05.2026, Vatican (Catholica) - Papa Leon al XIV-lea a subliniat importanța lecturii și a reflectat asupra a trei aspecte prin care cărțile ne îmbogățesc, în cadrul întâlnirii sale cu membrii redacțiilor Editurii Vaticanului (LEV). „În acești o sută de ani de activitate, Editura Vaticanului a slujit nouă Papi, difuzând Magisteriul acestora ca o contribuție la răspândirea Evangheliei în întreaga lume.” Papa Leon al XIV-lea a rostit aceste cuvinte de recunoștință în timpul întâlnirii sale cu membrii Editurii, joi, 7 mai 2026, în Vatican. Arătând că întâlnirea a marcat centenarul editurii, Sfântul Părinte a descris ocazia ca pe o „sărbătoare de familie”.
Papa a amintit că în 1926, Editura Vaticanului a devenit independentă de Tipografia Vaticanului, mult mai veche, fondată inițial în 1587. Apoi a oferit trei scurte reflecții asupra importanței cărților și a lecturii. În primul rând, Sfântul Părinte a spus despre cărți că oferă o oportunitate de a gândi. În special în era digitală, a remarcat el, natura fizică a unei cărți le amintește oamenilor de importanța gândirii, a reflecției și a studiului. „Cititul hrănește mintea” și „ajută la cultivarea unui simț critic conștient și bine format, protejând împotriva fundamentalismului și a scurtăturilor ideologice”. Din acest motiv, Papa Leon i-a încurajat pe toți la a citi cărți „ca antidot împotriva îngustimii minții, care se reflectă în atitudini rigide și viziuni reductive asupra realității.”
În al doilea rând, Papa a reflectat asupra cărților ca oportunitate de a-i întâlni pe ceilalți. „Când ținem o carte în mâini, îl întâlnim pe autorul ei într-un sens ideal. În același timp, îi întâlnim și pe cei care au citit-o înaintea noastră, pe cei care o citesc acum și pe cei care o vor citi în viitor.” El a remarcat că scriitorii și cititorii au din ce în ce mai multe ocazii de a se reuni pentru a vorbi și a se asculta reciproc. Amintind de accentul frecvent pus de Papa Francisc pe o „cultură a întâlnirii”, potrivit Papei Leon cărțile servesc drept punți către ceilalți, favorizând dialogul, îmbogățind înțelegerea și lărgind perspectivele.
În cele din urmă, Sfântul Părinte a subliniat că, pentru creștini, cărțile reprezintă și o ocazie de a-l vesti pe Cristos. „Știm bine că citirea biografiei unui sfânt sau a unei reflecții spirituale bine prezentate poate atinge inima”. Papa a reflectat, de asemenea, asupra reprezentărilor artistice care leagă sfinții de textele sacre. „Fecioara Maria este adesea reprezentată, în scenele cu Buna Vestire, aplecată asupra citirii Sfintei Scripturi. Sfântul Anton de Padova este înfățișat ținând deschisă Cartea Evangheliilor, pe care stă Pruncul Isus. Sfântul Augustin este adesea reprezentat așezat la un birou în fața unei cărți mari și, uneori, ținând o inimă în mână: adevărul și caritatea.”
„La școala Mariei și a sfinților”, a spus Pontiful, „să ne hrănim cu Cuvântul lui Dumnezeu, pentru ca acesta să ne modeleze modul de a gândi și de a acționa.” Papa Leon a reamintit, de asemenea, cuvintele adresate de Sfântul Papă Paul al VI-lea Editurii Vaticanului în 1976, cu ocazia celebrării a cincizeci de ani de la înființarea acesteia. Papa Paul al VI-lea, a amintit el, i-a încurajat pe membrii acesteia „să privească înainte, spre perfecționarea ideilor și a programelor pentru viitor”. Papa Leon și-a încheiat discursul mulțumindu-le celor prezenți pentru că își desfășoară activitatea cu dăruire și pasiune și acordându-le binecuvântarea apostolică.
