Jubileul de 40 de ani de preoție al pr. Adalbert Jäger

17.06.2026, Timișoara (Catholica) - „Cordi Iesu et Mariae semper” – A aparține mereu Inimii lui Isus și Mariei. Cu acest motto și-a început pr. Adalbert Jäger slujirea preoțească în urmă cu patruzeci de ani, iar cu aceeași fidelitate stă și astăzi în slujba lui Dumnezeu și a Bisericii. Jubileul său, celebrat în cadrul Sf. Liturghii duminică, 14 iunie 2026, la ora 17.00, în biserica Sf. Iosif din Fratelia, nu este doar o simplă aniversare rotundă, ci o mulțumire pentru harul care l-a însoțit și l-a întărit de-a lungul celor patru decenii de slujire.
În amintirile sale, parohul jubilant și-a evocat cu recunoștință părinții răposați, Mária și György, care l-au sprijinit în drumul spre preoție, precum și pe călugării salvatorieni p. Johannes Benedikt Blum, p. Carolus Haubenreich și p. Bálint Paskal din Timișoara-Mehala, locul copilăriei sale. De asemenea, i-a amintit cu mulțumire pe ordinariul Konrad Kernweiss, care l-a trimis la studii la Alba Iulia, pe Episcopul diecezan Sebastian Kräuter și pe Arhiepiscopul titular dr. Adalbert Boros, cel care l-a inspirat în alegerea motto-ului preoțesc: „Cordi Iesu et Mariae semper”.
În cuvântul introductiv, pr. Adalbert Jäger i-a salutat pe E.S. Iosif Csaba Pál, Episcop diecezan, pe preoții veniți din Dieceza de Timișoara și din Ungaria, precum și pe credincioșii care au umplut biserica. Din partea celorlalte confesiuni au fost prezenți pr. dr. Eugen Jurca, paroh greco-catolic, pr. Ioan Văran, protopop emerit ortodox român de Oravița, și pastorul reformat Tökölyi Csaba Krisztián. La altar au slujit diaconii Mihai Kiss și Rémusz Horváth.
Mesajul transmis jubilantului de către Sfântul Scaun, semnat de E.S. Luis Marín de San Martín, Arhiepiscop, elemozinier și prefect al Dicasteriului pentru Serviciul Carității, a fost citit în limbile română, germană și maghiară de Episcopul Diecezan: „Sanctitatea Sa Papa Leon al XIV-lea oferă din inimă Binecuvântarea Apostolică cu ocazia împlinirii a 40 de ani de la hirotonirea sacerdotală a Preacucernicului Jäger Adalbert, cerând pentru viața sa haruri cerești îmbelșugate și ocrotirea maternă a Preasfintei Fecioare Maria, pentru ca, cu fidelitate tot mai mare și cu bucurie lăuntrică, să își continue slujirea sacerdotală dedicată lui Dumnezeu și Bisericii Sale. Alba Iulia, 22 iunie 2026 (1986-2026). Ex Aedibus Vaticanis, die 27.05.2026 / Din Cetatea Vaticanului, la 27.05.2026.”
În cuvântul său de salut adresat jubilantului, Păstorul Diecezei a afirmat: „Suntem aici ca împreună cu tine să îi mulțumim Bunului Dumnezeu pentru cei 40 de ani de preoție. Forța și puterea noastră vin de la El. De la El primim mângâiere. Am fost și la primiția ta, la prima Sf. Liturghie celebrată de tine acum 40 de ani. După aceea, mulți ani am fost vecini: eu am fost paroh la Reșița, iar tu paroh la Bocșa și decanul acestui decanat. Am văzut că te-ai sprijinit întotdeauna pe harul și înțelepciunea primită de la Bunul Dumnezeu.” Pr. Jäger a fost salutat din partea comunității de Dana Jichin. Evanghelia a fost proclamată de diaconul Mihai Kiss.
În predica sa, rostită în limbile germană, maghiară și română, Mons. Johann Dirschl, Vicar general, a evocat amintiri personale legate de familia Jäger, care îi primea cu drag pe colegii fiului lor de la Seminarul din Alba Iulia, atunci când aceștia, întorși de la studii, au fost nevoiți să aștepte câteva ore sau chiar o zi până să reușească să călătorească mai departe către casele lor cu trenul. Totodată, Vicarul general a amintit și comunitățile în care jubilantul a slujit ca preot în cele patru decenii: „Începând cu 1 septembrie 1986 a fost capelan la Aradul Nou; începând cu 1 februarie 1987, paroh la Jamu Mare, unde a administrat și filialele Stamora Germană, Moravița, Dejan, Ferendia, Copodia, din anul 1989 paroh de Gătaia, din 1990 paroh de Bocșa și Tirol. Din 1 octombrie 2009, în calitate de paroh de Timișoara VI Fratelia, este responsabil și pentru localitățile Fratelia B și Chișoda Veche. Din anul 2000 a fost numit decan de Caraș, iar din 2009 este decan de Cenad. Începând cu anul 2002 a fost numit canonic. Sub conducerea părintelui Jäger, în Fratelia a fost construită o casă parohială, care a fost sfințită la 22 septembrie 2023.”
La finalul Sf. Liturghii, pr. Jäger a fost felicitat în numele Forumului Democrat al Germanilor din Banatul Montan de dr. ing. Cristian Paul Chioncel, vicepreședinte, care i-a înmânat o diplomă de onoare cu textul: „40 de ani – o perioadă lungă, plină de dăruire, încredere și har. Îți mulțumim pentru angajamentul tău neobosit, pentru cuvintele tale înțelepte și pentru iubirea ta față de oameni. «Sunt gata» – acest răspuns pe care l-ai rostit acum 40 de ani l-ai împlinit mereu prin viața ta. Îți dorim binecuvântarea bogată a lui Dumnezeu, sănătate și multă bucurie în slujirea ta viitoare, în mijlocul oamenilor care te prețuiesc. În numele conducerii: Erwin Josef Țigla, președinte. Reșița / Bocșa / Timișoara, iunie 2026.”
În încheiere, parohul jubilant a mulțumit Episcopului diecezan, preoților, voluntarilor, membrilor comunității din Timișoara-Fratelia și tuturor credincioșilor pentru sprijinul oferit de-a lungul celor patru decenii de slujire. Mulțumiri au fost adresate, de asemenea, corului bisericesc condus de organista Alberta Claudia Kovacs și acompaniat la vioară de Leonard Agigheoleanu, care a asigurat cadrul musical al Sf. Liturghii. Agapa frățească, pregătită de voluntari încă de dimineață, a avut loc în curtea parohiei. Jubileul nu a fost doar o evocare plină de recunoștință a trecutului, ci și o întărire a comunității în credința că Dumnezeu îi însoțește și îi binecuvântează pe toți cei care își dedică viața slujirii Sale. (Biroul de presă al Episcopiei de Timișoara)
