Vaticanul a anunţat revenirea la activitatea publică a Mons. Milingo
15.11.2002, Vatican (ZENIT) - Arhiepiscopul Emmanuel Milingo îşi va relua activitatea publică săptămâna viitoare într-o mică localitate aproape de Roma, informează un comunicat de presă a Sfântului Scaun.
Comunicatul, publicat de Biroul de Presă din Vatican, îi informează „pe credincioşi” că arhiepiscopul emerit de Lusaka va prezida o Celebrare Euharistică solemnă la 21 noiembrie 2002, în Abaţia Casamari, aproape de Zagarolo, în Dieceza de Frosinone, unde va fi de acum noua reşedinţă a arhiepiscopului.
Va fi primul eveniment public al prelatului exorcist după un an de reculegere spirituală în Argentina, după ce în mai 2001 a fost unit într-o aşa-zisă legătură de căsătorie – care nu a fost recunoscută de Biserica Catolică – cu Maria Sung, în cadrul Federaţiei Familiei pentru Pace Mondială şi Unificare a reverendului corean Sun Myug Moon.
Întâia oară când arhiepiscopul a apărut în public după reculegerea spirituală a fost la sfârşitul lunii septembrie, într-un program al televiziunii publice italiene (RAI UNO), în care a afirmat: „Sunt bine, deşi am trecut prin momente grele. În Argentina am trăit şi momente fericite. Am avut timp pentru a mă ruga, pentru a scrie, pentru a compune muzică şi a reflecta”.
Înainte de a cunoaşte secta Moon, monseniorul Milingo celebra liturghii de „vindecare” la care participau mii de credincioşi. Deoarece în aceste ocazii aveau loc ceremonii cu un impact emoţional puternic şi cu ritualuri de exorcizare care puteau fi interpretate, episcopii italieni i-au interzis să le celebreze în diecezele lor.
Această izolare, după cum a explicat în august monseniorul Milingo, l-a dus la criză spirituală şi la căutarea unei recunoaşteri a muncii sale în secta Moon. Comunicatul de presă al Sfântului Scaun subliniază primirea deplină pe care Biserica Catolică i-o oferă prelatului, şi afirmă, totodată, că arhiepiscopul nu se află în regim de izolare, aşa cum a afirmat în diferite ocazii Maria Sung.
