Papa deplânge răpirea preşedintelui CELAM
12.11.2002, Vatican (ZENIT) - Papa Ioan Paul al II-lea a deplâns astăzi răpirea preşedintelui Consiliului Episcopilor Latino-Americani (CELAM) şi a unui preot care îl însoţea pe acesta.
Episcopul Jorge Enrique Jiménez Carvajal de Zipaquira, Columbia, a fost răpit împreună cu pr. Desiderio Orjuela, preot paroh în Pancho. Amândoi erau în drum spre locul unde urmau să celebreze Sacramentul Mirului pentru tineri. Poliţia crede că în spatele răpirii se află Forţele Armate Revoluţionare din Columbia (FARC).
Cardinalul Angelo Sodano, Secretarul de Stat al Vaticanului, a trimis astăzi o telegramă papală – publicată de Biroul de Presă al Vaticanului – Cardinalului Pedro Rubiano Sáenz, Arhiepiscop de Bogota şi Preşedintele Conferinţei Episcopale Columbiene. În mesajul său, Sfântul Părinte îi încurajează pe „toţi păstorii şi slujitorii Bisericii să continue cu generozitate activitatea în serviciul Evangheliei şi al poporului lui Dumnezeu din Columbia, în ciuda dificultăţilor şi durerilor, lucrând neîncetat pentru pacea mult dorită în ţară”.
Papa Ioan Paul al II-lea l-a asigurat pe Cardinalul columbian că se roagă „Domnului pentru a-i face pe cei responsabili să-şi reconsidere acţiunile, să îi elibereze pe ostatici şi să abandoneze toate formele de violenţă”. Comisia Pontificală pentru America Latină, prezidată de Cardinalul Giovanni Battista Re, a publicat de asemenea o declaraţie condamnând răpirea şi exprimându-şi solidaritatea cu CELAM şi cu Biserica din Columbia.
În această ultimă declaraţie se face un „apel energic la cei responsabili de acest act reprobabil să respecte viaţa, libertatea, demnitatea umană şi slujirea distinsului membru al Ierarhiei latino-americane şi a preotului, eliberându-i imediat”.
