Cardinalul Ratzinger despre atacul armat asupra Irakului
22.09.2002, Trieste (ZENIT) - Cardinalul Joseph Ratzinger nu crede că un atac militar unilateral al Statelor Unite împotriva Irakului ar fi justificabil din punct de vedere moral, având în vedere circumstanţele actuale.
Conform Prefectului Congregaţiei Vaticanului pentru Doctrina Credinţei – care a recunoscut că problemele de ordin politic nu ţin de competenţa sa -, „Organizaţia Naţiunilor Unite este [instituţia] care trebuie să ia decizia finală”. „Este necesar ca comunitatea naţiunilor să ia decizia, şi nu o putere anume”, a spus Cardinalul după ce a primit premiul 2002 Trieste Liberal. Declaraţiile sale au fost publicate sâmbătă de ziarul italian Avvenire.
„Faptul că Naţiunile Unite caută să evite războiul mi se pare că demostrează suficient că daunele, consecinţele, ar fi mai mari decât ceea ce se speră să se obţină”, a spus Cardinalul. El a mai declarat că „ONU poate fi criticat” din mai multe puncte de vedere, dar „este instrumentul creat după război pentru coordonarea – inclusiv morală – a politicilor”. „Conceptul de `război de prevenire` nu apare în Catehismul Bisericii Catolice”, a mai spus Cardinalul Ratzinger.
„Nu se poate spune pur şi simplu: catehismul nu permite războiul”, a continuat el. „Dar este adevărat că acesta a dezvoltat o doctrină care, pe de o parte, nu exclude faptul că există valori şi popoare care trebuie apărate în anumite circumstanţe; pe de altă parte, oferă o doctrină foarte exactă privind limitele acestor posibilităţi”.
Oficialul Vaticanului a adresat un apel celor trei religii care derivă din Avraam să ofere Cele Zece Porunci ca mijloace de a-i convinge pe terorişti să renunţe la acţiunile lor. „Decalogul nu este proprietatea exclusivă a creştinilor sau a evreilor”, a spus Cardinalul Ratzinger. „Este o expresie înaltă a raţiunii morale care se găseşte şi în înţelepciunea altor culturi. Referirea la Decalog ar putea fi esenţială tocmai pentru refacerea raţiunii.”
