Un Arhiepiscop cere catolicilor să celebreze creştineşte Halloweenul
19.10.2001, Londra (CWNews) - Arhiepiscopul Vincent Nichols a adresat un apel catolicilor din Arhidieceza de Birmingham de a se distanţa de celebrările tradiţionale de Halloween de la sfârşitul acestei luni. El le-a recomandat în schimb să celebreze ajunul creştin al Tuturor Sfinţilor din 1 noiembrie, „pentru a contrabalansa astfel tendinţa populară de a asocia sărbătoarea cu obiceiuri seculare dacă nu chiar păgâne”.
Arhiepiscopul Nichols a spus: „invit fiecare parohie să se gândească la ce poate face în după-amiaza şi seara de Halloween pentru a exprima sărbătoarea Bisericii în care ne bucurăm de lucrarea lui Dumnezeu din Sfinţii Săi, sursă de ispiraţie pentru întreaga lume”. Gestul Episcopului Nichols este susţinut şi de pliantele pentru Noaptea Luminii, o celebrare catolică de Halloween promovată de Cor Lumen Christi. Pliantele sugerează părinţilor să îşi îmbrace copiii în sfinţi şi nu în fantome şi vrăjitoare.
Purtătorul de cuvânt al Cor Lumen Christi, Damian Stayne, a declarat pentru The Catholic Times: „În Catehismul ei, Biserica condamnă în mod explicit vrăjitoria, şi atunci de ce să ne îmbrăcăm copiii în vrăjitoare?” Pentru adulţi, Noaptea Luminii include o Liturghie în cinstea Sfinţilor, în 31 octombrie.
