O zi de lucru la Sinodul Episcopilor
12.10.2008, Vatican (Catholica) - Ca participant la lucrările celei de-a XII-a Adunări Generale a Sinodului Episcopilor, Preasfinţitul Florentin Crihălmeanu, Episcop greco-catolic de Cluj-Gherla, a prezentat pentru BRU.ro programul unei zile obişnuite de lucru, din cadrul celor trei săptămâni (5-26 octombrie 2008) în care 253 de părinţi sinodali din toate părţile lumii, meditează asupra „Cuvântului lui Dumnezeu în viaţa şi misiunea Bisericii”.
„Ca să ne putem încadra în programul casei surorilor de la Institutul Maria Bambina, unde suntem cazaţi, trebuie să ne trezim dimineaţa, la ora 5.45. După un program individual, la ora 6.30 ne întâlnim în capela mare de la parterul clădirii, aflată pe latura stângă a colonadelor Pieţei San Pietro, pentru a celebra împreună oficiul Laudelor divine, în limba italiană, în ritul latin. De la ora 7 este Sfânta Liturghie, tot în ritul latin, care se celebrează pe rând, de către Episcopii latini. Noi, Episcopii de rit bizantin, concelebrăm cu toţii la masa Sfântului Altar. Este o concelebrare cam de 25 de persoane zilnic, între care 6-7 preoţi, restul sunt cu toţii Episcopi din diferite colţuri ale lumii”. „După Sfânta Liturghie urmează micul dejun şi apoi avem la dispoziţie în jur de 30-45 de minute pentru studierea documentelor. În acest timp, citim documentele pe care le primim – primim foarte multe informaţii, multe buletine, uneori texte care trebuie citite şi aprofundate de la o zi la alta şi atunci avem nevoie de un timp de studiu, după care ne deplasăm la Aula Sinodală, astfel încât să fim acolo cel puţin cu un sfert de oră înainte de Adunarea generală. Programul în plen se desfăşoară până la ora 12.30 când ne întoarcem acasă, urmând ca la ora 13 să mergem la masa de prânz de circa o oră, apoi avem încă o oră binevenită de program individual, urmată de o oră – o oră şi un sfert de studiu pe documente”.
„La ora 16.30 ne deplasăm în Aula Sinodală până la ora 19, când ne întoarcem acasă. Avem timp să facem Vecernia, în general o facem individual – pentru că surorile deja se roagă la ora la care ajungem în capelă. După Vecernie, de la ora 20, luăm masa de cină. Urmează un moment de rugăciune şi mulţumire adusă lui Dumnezeu pentru ziua în curs, un examen de conştiinţă şi programul de seară – din nou un program de studiu de circa o oră şi jumătate. În jurul orei 23.30-24 este stingerea, odată cu momentul în care se sting şi luminile la geamurile Sfântului Părinte”.
