Atitudinea umilă a Papei a câştigat inimile grecilor
05.05.2001, Atena (FIDES) - „Papa în Grecia a fost ca şi primul om pe lună.” Astfel descrie Pr. Yannis Spiteris, teolog catolic grec, vizita Papei în Atena. „Imaginea cea mai simbolică a acestui eveniment istoric este cea în care Arhiepiscopul Christodoulos îl prinde de braţ pe Papa Romei”, consideră Prof. ortodox Costantino Charalampidis, care predă arheologie creştină în Salonica. Profesorul a declarat pentru FIDES că vizita a fost un succes: „Sunt sigur că acest eveniment va rămâne în istorie ca un important pas în cadrul dialogului ecumenic nu doar la nivelul liderilor Bisericilor, ci şi între credincioşii ortodocşi şi catolici.”
„A fost pentru prima oară de 1.300 de ani când un Episcop al Romei a călcat în Atena, un eveniment cu adevărat memorabil”, a spus Pr. Spiteris, plin de entuziasm. „Cred că vizita a ajutat la depăşirea barierelor psihologice dintre catolici şi ortodocşi. A câştigat inimi, ajutând la îndepărtarea prejudecăţilor şi la construirea unor punţi de încredere. A fost un succes neaşteptat, deşi cu un mare sacrificiu pentru Biserica Catolică: absenţa Prefectului Congregaţiei pentru Bisericile Răsăritene, Cardinalul Ignace Moussa Daoud, nedorit de ortodocşi. Aceasta a fost umilitor pentru catolici, şi pentru Papă însuşi; a fost un act de kenoză (de coborâre, umilire). Dar însăşi prezenţa sa a dat noi puteri şi speranţe micii comunităţi catolice greceşti, care a descoperit un nou motiv de mândrie în identitatea şi tradiţia ei.”
Mons. Nikeforos Vidalis, Vicar General al Arhidiecezei latine de Atena, crede de asemenea că vizita va avea efecte pozitive asupra catolicilor şi ortodocşilor. „Vizita a fost transmisă de televiziunile publice şi private”, a declarat el pentru FIDES. „Oamenii s-au deschis faţă de Sfântul Părinte şi temerile din ajunul vizitei au dispărut rapid. Cheia transformării a fost atitudinea evident umilă a Papei: ea a topit toate sentimentele ostile. Chiar şi Arhiepiscopul ortodox Christodoulos, la început tensionat şi palid, a fost afectat de Papă: încetul cu încetul a devenit relaxat, cordial, arătând o neaşteptată căldură, chiar afecţiune pentru Papa.”
