Ce motive au credincioşii care părăsesc Biserica
09.04.2012, SUA (Catholica) - Intrigaţi de raportul invers între numărul în creştere al botezurilor şi cel în scădere al credincioşilor care participă la slujba duminicală, jurnaliştii de la săptămânalul „America”, o revistă afiliată Bisericii Catolice, au întreprins o investigaţie pentru a vedea de ce pleacă credincioşii catolici din biserică. Studiul a fost demarat la cererea Episcopului David M. O’Connell al Diecezei de Trenton, New Jersey (SUA).
Studiul, citim pe SemneleTimpului.ro, s-a bazat pe scurte interviuri cu circa 300 de catolici care nu mai frecventează biserica. Toate persoanele intervievate aparţin Diecezei de Trenton. Vârsta participanţilor a variat între 16 şi 90 de ani, media fiind de 53 de ani. 63% dintre subiecţi a fost constituit din femei. Marea majoritate a respondenţilor au părăsit atât biserica la care obişnuiau să meargă, cât şi credinţa catolică. Numai un sfert dintre cei care nu se mai duc la biserică se mai consideră catolici. Important, puţini dintre subiecţi au indicat că s-au separat pe nesimţite de biserică. Pentru cei mai mulţi, aceasta a fost o decizie asumată conştient.
A fost destul de dificil să se identifice o tendinţă semnificativă printre motivele pentru care catolicii îşi părăsesc biserica. Printre motivele invocate au fost refuzul Bisericii de a hirotoni femei, de a permite preoţilor să se căsătorească, de a recunoaşte căsătoriile între parteneri de acelaşi sex sau de a permite cuplurilor divorţate şi recăsătorite să se împărtăşească; s-a invocat şi poziţia Bisericii privitor la contracepţie, dar şi scandalul cu abuzurile sexuale ale clericilor; şi calitatea predicării a fost invocată de unii dintre cei chestionaţi. Îmbucurător a fost că majoritatea persoanelor au fost deschise să îşi discute motivele plecării şi chiar şi să ofere sugestii de ameliorare a relaţiei cu Biserica. Autorii au transmis rezultatele studiului Episcopului David M. O’Connell.

Pentru cei plecati am o rugaminte :Sa citeasca Sf Scriptura (Vechiul si Noul Testament) si sa urmeze invataturile din cartea sfinta. Chiar daca nu mai vrea cineva sa viziteze o Biserica anume sa ramina bun la inima si rugator la Dumnezeu.
O buna parte dintre cei socotiti plecati din Biserica sunt in realitate plecati dintr-o anume Basilica dar nu din Ecclesia, din Biserica Catolica. Dar pacatul cel mare, al mandriei asociat cu arghirofilia nasc, in unele locuri, adevarati calugari Tetzel… determinand reactii de parasire… Cei ce se simt profund lezati in credinta lor de catre astfel de clerici aleg mai curand sa paraseasca frecventarea acelor biserici decat sa aleaga calea… Tezelor de la Wittemberg. Dar este mare pacat!
Nu am inteles nimic la comentariul de mai sus; personal am inteles ca nu e indicat sa ti expui parerile, cel putin eu. Atunci cand pui toata viata si sufletul in scris, in ce simti si traiesti constati ca este egal zero, ca scrii degeaba, doar ca impresie a celorlalti mai avizati, care oricum ignora si nu se coboara la un amarat care nu are, dupa ei, nici o importanta. Nu stiu de ce parasesc unii Biserica, poate nici nu intereseaza pe altii, dar stiu ca Isus a spus candva: nu te teme turma mica. Acum depinde de tine, omule, de partea cui ramai. Paste fericit la toti!