Ierarhi români la Sfânta Liturghie de inaugurare a pontificatului Papei Francisc
24.03.2013, Oradea (Catholica) - Marţi, 19 martie 2013, de sărbătoarea Sfântului Iosif, a avut loc la Vatican Sfânta Liturghie de inaugurare a pontificatului Papei Francisc, la care au participat sute de Episcopi din întreaga lume, aproximativ 200 de Cardinali şi peste 130 de delegaţii oficiale. Din partea Bisericii Catolice de ambele rituri din România au participat PS Virgil Bercea, Episcop greco-catolic de Oradea, PS László Bőcskei, Episcop romano-catolic de Oradea, şi PS Claudiu Lucian Pop, Episcopul Curiei Arhiepiscopale Majore de la Blaj, fiind prezenţi între delegaţiile reprezentante ale Bisericilor Orientale. În acelaşi timp, în Piaţa San Pietro, alături de credincioşii români s-a aflat şi grupul de seminarişti de la Colegiul Pontifical Pio Romeno din Roma, împreună cu pr. Gabriel Buboi, rector al Colegiului, şi cu pr. Vasile Man, vicerector al aceluiaşi Colegiu, aflăm de pe EGCO.ro.
Din partea Bisericii Ortodoxe române a fost prezentă o delegaţie formată din IPS Iosif, Mitropolit al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale şi Meridionale, şi Preasfinţitul Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care au transmis mesajul PF Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române. Statul român a fost reprezentat de o delegaţie formată din preşedintele Traian Băsescu împreună cu ministrul de externe Titus Corlăţean; consilierul prezidenţial Cristian Diaconescu; ambasadorul României pe lângă Sfântul Scaun, Bogdan Tătaru Cazaban; şi Diana Turconi, prim-colaborator la Ambasada României pe lângă Sfântul Scaun.
Referitor la eveniment, PS Virgil a mărturisit că a fost „un moment de rugăciune şi de speranţă, un moment de început şi de continuitate, un moment de speranţă şi de deschidere în lumina crucii. Spiritul Sfânt care suflă unde vrea ne-a adus un Papă care merge cu un buchet de flori în mână şi-l pune pe altar la icoana Maicii Domnului – de fapt florile suntem noi, toţi credincioşii, iar Papa ne oferă pe toţi Mariei pentru ca împreună cu Maica Sfântă să mergem pe drumul vieţii, ducându-ne fiecare crucea, spre Cristos. Spiritul Sfânt a făcut încă o dată o alegere adecvată pentru timpul nostru. Caracteristicile care îl disting pe Sfântul Părinte sunt umilinţa şi înţelepciunea”.
„La sfârşitul Sfintei Liturghii, Papa a salutat diversele delegaţii venite din lumea întreagă: regi şi regine, preşedinţi şi miniştrii, capi de state şi de guverne, printre care era şi preşedintele ţării noastre, domnul Traian Băsescu. La ieşirea din Bazilica San Pietro l-am salutat şi noi, şi ne-am bucurat că a transmis salutul dânsului în numele ortodocşilor, al romano-catolicilor, al greco-catolicilor şi al tuturor oamenilor de bunăvoinţă din România”, a mai spus PS Virgil.

