Episcopii spanioli implicaţi într-o vastă campanie în favoarea imigranţilor
15.01.2014, Roma (Catholica) - Membrii Conferinţei Episcopale Spaniole au lansat o vastă campanie de sensibilizare în favoarea imigranţilor şi refugiaţilor. Inspirată din cuvintele şi gesturile Papei Francisc faţă de imigranţi şi refugiaţi, campania are loc în preajma Zilei Mondiale a Migrantului şi Refugiatului, ajunsă anul acesta la cea de-a 100-a ediţie, şi a cărei temă este: „Migranţi şi refugiaţi: spre o lume mai bună”. „Pentru o lume mai bună” este şi sloganul campaniei Episcopilor spanioli care, într-un mesaj cu ocazia acestei Zile, amintesc îndemnurile Papei Francisc în favoarea persoanelor constrânse să-şi părăsească ţările de origine, fie din cauza războaielor şi violenţelor fie din motive economice, citim pe situl Radio Vatican.
„Pontiful stimulează angajarea noastră nu doar prin cuvinte ci şi prin mărturia propriei vieţi”, scriu Episcopii spanioli, amintind că una dintre primele vizite ale Papei înafara Romei a fost tocmai în insula italiană Lampedusa, „cea mai emblematică imagine a tragediei continue a atâtor imigranţi care şi-au pierdut viaţa în mare sau pe uscat, în încercarea de a a-şi salva viaţa sau de a avea un trai mai bun”. Prelaţii spanioli fac o serie de sugestii privitoare la „aplicarea” îndemnurilor Papei, reliefând contribuţia adusă de Biserică în cei 100 de ani de când se celebrează Ziua Mondială a Migrantului şi Refugiatului.
„Dorim să continuăm să le stăm alături, să le împărtăşim bucuriile şi speranţele, tristeţile şi neliniştile, oferindu-le acea iubire şi acel dinamism eliberator care iau naştere din Cristos şi Evanghelia Sa”. Pe situl Conferinţei Episcopale din Spania – ţară cu un mare număr de imigranţi români -, pe lângă numeroase materiale informative, se află şi un video cu titlul „O singură inimă”, în care se îndeamnă la depăşirea stereotipului potrivit căruia migrantul este o ameninţare. „Este necesară trecerea de la o cultură a debarasării şi a refuzului la o cultură a întâlnirii, unica în stare să construiască o lume mai dreaptă şi mai fraternă, o lume mai bună”, se spune în documentul video.
