Lideri americani în sprijinul Vaticanului, în contextul criticilor aduse de ONU
06.02.2014, Washington (Catholica) - Liderii catolici americani au criticat Comitetul ONU pentru Protecţia Copiilor pentru încercarea de a impune viziunea morală seculară şi pentru că nu a reuşit să admită progresul făcut de Biserică în domeniul protecţiei copiilor. Austen Ivereigh, fondator al Catholic Voices, o organizaţie de credincioşi laici care apără învăţătura Bisericii în sfera publică, a numit raportul „ignorant şi înşelător”. Raportul „arată o extraordinară neînţelegere a naturii Bisericii şi Sfântului Scaun”, în timp ce caută să impună „ideologia de gen şi sexualitate, violând angajamentul ONU pentru libertatea religioasă”.
Ivereigh răspunde la raportul dat ieri de Comitetul ONU, în care se spune că Vaticanul a adoptat „în mod sistematic” politici care permit preoţilor să violeze şi să molesteze copii. Raportul critică de asemenea învăţătura Bisericii Catolice despre contracepţie, avort şi „căsătoriile” homosexuale, sugerând Bisericii să îşi schimbe dreptul canonic pentru a sprijini aceste „drepturi”. Ivereigh consideră că organismul ONU a eşuat în a recunoaşte programele şi practicile adoptate de Biserică pentru a răspunde problemelor legate de abuzurile sexuale. Raportul nu doar ignoră politicile Bisericii dar şi confundă codul canonic cu codul civil, considerând Biserica „un fel de ONG”. În plus ONU încearcă să îşi impună propria viziune, seculară, despre sexualitate, având pretenţia ca Biserica să schimbe modul în care percepe viaţa şi căsătoria.
Senatorul catolic american Marco Rubio a spus la rândul său că raportul ONU „încearcă să discrediteze învăţăturile de bază ale Bisericii Catolice”. În timp ce raportul caută să amintească obligaţia esenţială de a-i proteja pe copii, de asemenea caută „să facă declaraţii politice despre doctrina catolică privitoare la avort, contracepţie şi căsătorie. Făcând astfel, ONU calcă în picioare principiile privind libertatea religioasă aşa cum apar ele în Declaraţia universală despre drepturile omului.”
Sr. Mary Ann Walsh, director cu relaţiile media în Conferinţa Episcopală Americană, a declarat că în timp ce Comitetul ONU „are dreptate să îşi exprime îngrijorarea privind abuzurile sexuale”, pretenţiile lui ar fi mai credibile „dacă ar lucra şi în direcţia apărării celui mai de bază drept al copilului: dreptul de a trăi”. A explicat că „Biserica Catolică a făcut cu siguranţă mai mult decât orice altă organizaţie internaţională pentru a înfrunta problema” abuzurilor sexuale, indicând spre programele solide adoptate de Biserică pentru a-i apăra pe copii, pentru a preveni abuzurile şi pentru a căuta dreptatea. „Când Comitetul ONU intră în conflictele culturale pentru a promova avortul, contraceptivele şi ‘căsătoriile’ homosexuale, îşi subminează cauza nobilă.”
