Pregătirile pentru ZMT 2008 merg înainte
24.10.2007, Sydney (Catholica) - Reprezentanţi ai Vaticanului şi o delegaţie internaţională formată din 200 de membri au vizitat Australia pentru a vedea locurile unde la anul, în iulie, se va desfăşura Ziua Mondială a Tineretului, cu toţii declarându-se mulţumiţi de stadiul pregătirilor.
Cardinalul Stanislaw Rylko a condus delegaţia Consiliului Pontifical pentru Laici, dicasterul care răspunde de pregătirea Zilei Mondiale a Tineretului şi care promovează iniţiativa în toată lumea. Prelatul şi-a exprimat recunoştinţa faţă de Biserica din Sydney şi Arhiepiscopul ei, Cardinalul George Pell, precum şi faţă de comitetul de organizare condus de Arhiepiscopul auxiliar Anthony Fisher. Cardinalul Rylko a mulţumit şi autorităţilor civile, subliniind că „încă de la început au fost foarte deschise şi alături de această iniţiativă”.
Delegaţii veniţi în Sydney au putut să asculte diverse prezentări despre planificarea şi operaţiunile legate de ZMT 2008, oferind sugestii organizatorilor. Au vizitat şi locul unde Papa Benedict al XVI-lea va celebra anul viitor, la 20 iulie, veghea de rugăciune şi Liturghia de încheiere a întâlnirii de tineret.
