Ziua zonală a Tinerilor din AC Bacău, la Gioseni
08.04.2009, Gioseni (Catholica) - Tinerii din Acţiunea Catolică din zona Bacău s-au întâlnit sâmbătă, 4 aprilie 2009, la Gioseni pentru a celebra, anticipat cu o zi, la îndemnul Sfântului Părinte Benedict al XVI-lea, a XXIV-a Zi Mondială a Tineretului, aflăm de pe Ercis.ro. La această întâlnire a participat şi PS Aurel Percă, Episcop auxiliar de Iaşi. Tema întâlnirii a fost cea propusă de Papa: „Ne-am pus speranţa în Dumnezeul cel viu” (1Timotei 4,10). Tinerii prezenţi şi-au manifestat astfel bucuria credinţei şi entuziasmul vieţii, animate de „marea speranţă”care este Cristos.
Această întâlnire a făcut parte din programul de pregătire a Zilei Diecezane a Tinerilor, ce se va desfăşura anul acesta la Nisiporeşti, la 3 mai, şi a fost organizată de Acţiunea Catolică, prin responsabilii zonali Gabriel Măriuţ, Alexandru Pricope şi asistenţii spirituali zonali în colaborare cu pr. Simon Mihai şi pr. Lucian Adam, preoţii comunităţii din Gioseni. Programul zilei a început la ora 8.30, când au început să sosească grupurile de tineri. La ora 10 a început programul împreună în biserică, prin recitarea rugăciunii Laudelor. A urmat pregătirea cântecelor pentru Sfânta Liturghie. La ora 10.45 tinerii, împreună cu preoţii prezenţi, au ieşit în întâmpinarea Preasfinţitului Aurel.
În centrul zilei a fost Sfânta Liturghie prezidată de PS Aurel Percă, la care au concelebrat un mare număr de preoţi. În cadrul predicii, Excelenţa sa a reiterat mesajul Papei Benedict al XVI-lea cu ocazia Zilei Mondiale a Tineretului. După Sfânta Liturghie a urmat prânzul pregătit pentru toţi tinerii de consiliul local în colaborare cu adulţii Acţiunii Catolice din Gioseni. La ora 13.30 a început programul cultural-recreativ pregătit de cei prezenţi, printr-un cuvânt adresat de PS Aurel Percă. La acest moment au susţinut un program parohiile: Gioseni, Ploscuţeni, Valea Seacă, Faraoani, Moineşti, Galbeni, dar şi Liceul Catolic din Bacău şi Oratoriul Salezian din Bacău.
Programul s-a încheiat cu un cuvânt de mulţumire adresat de către pr. Marius Sabău, asistent spiritual zonal al ACT Bacău, tuturor celor prezenţi, dar şi organizatorilor. Această mulţumire s-a concretizat prin oferirea diplomelor de recunoştinţă tuturor celor care s-au implicat in mod direct în organizarea acestei zile: pr. Simon Mihai, pr. Lucian Adam, Surorilor Milostive ale Sf. Carol Borromeu, domnului primar Anton Jitaru, adulţilor şi tinerilor din AC Gioseni. De asemenea s-au oferit diplome de participare tuturor parohiilor prezente, Liceului Catolic şi Oratoriului Salezian. La final tinerii prezenţi au promis că se vor revedea pe 3 mai la Nisiporeşti.



