Papa Francisc: Mărturia Fer. Hossu să rămână vie

01.02.2025, Cluj (Catholica) - „Papa Francisc își exprimă recunoștința pentru faptul că la nivel național sunt recunoscute moștenirea spirituală și valoarea martiriului Cardinalului Hossu”, a transmis Cardinalul Pietro Parolin, secretar de stat, cu ocazia deschiderii joi, 30 ianuarie, la Cluj-Napoca, în Eparhia de Cluj-Gherla, a Anului național „Cardinal Iuliu Hossu”. „Sanctitatea Sa urează ca mărturia acestuia, simbol al valorilor universale ce depășesc granițele confesiunilor și etniilor, oferind un mesaj de credință, unitate și sacrificiu pentru binele comun, să rămână vie, mai ales în rândul tinerei generații din țara dumneavoastră.”
Mesajul papal a fost transmis de Nunțiul Apostolic, Excelența Sa Giampiero Gloder, reprezentantul Sfântului Părinte în țara noastră. Acesta a participat și concelebrat la Liturghia din Catedrala „Schimbarea la Față”, la care, pe lângă Episcopul de Cluj-Gherla, au participat și Episcopii de Oradea, Lugoj, Baia Mare și București, precum și Episcopul auxiliar de la Blaj. La finalul Liturghiei, PS Claudiu l-a invitat pe Nunțiu să se adreseze celor prezenți în Catedrală. „Există oameni care în istoria Bisericii și a unei națiuni lasă o amprentă de neșters, nu atât pentru că au construit edificii grandioase, au acumulat bogății, au creat opere materiale, ci pentru că au făcut din viața lor un monument care rămâne în inima și viața unei națiuni, și mai ales a Bisericii”, a spus Mons. Gloder. „Au făcut-o cu fidelitate față de misiunea pe care Dumnezeu le-a încredințat-o, chiar și în tăcerea unei închisori sau a unui domiciliu forțat, cu consecvență morală, cu tărie, cu credință solidă, fără a face niciodată compromisuri.”
După ce l-a numit „un erou al credinței”, Nunțiul Apostolic a spus despre Cardinalul Hossu, care a fost Episcop de Gherla, iar apoi de Cluj-Gherla, până la instalarea regimului comunist, că și-a dăruit viața „după modelul lui Cristos, în Grădina Măslinilor”. „Acest lucru l-a înțeles clar Sfântul Părinte, Papa Paul al VI-lea când, ascultând înregistrarea ultimului dialog al trimisului său, Mons. Giovanni Cheli cu Episcopul Hossu, a exclamat cu lacrimi în ochi: «Este o figură gigantică!» De asemenea, Sanctitatea Sa Papa Francisc și împreună cu el întreaga Biserică au înțeles acest lucru, căci în omilia sa, rostită la beatificare, a exaltat această iubire profund creștină a marelui Episcop capabil să ierte chiar și pe persecutorii săi.”
Excelența Sa a citit apoi mesajul trimis în numele Papei de secretarul de stat, transmițând „un salut călduros cu ocazia deschiderii Anului dedicat Fericitului Cardinal Iuliu Hossu, o personalitate remarcabilă care, prin exemplul său, continuă să inspire și în zilele noastre nenumărați oameni credincioși și necredincioși deopotrivă.” Mesajul a continuat astfel: „Fascinat și inspirat de iubirea lui Cristos, Păstorul Eparhiei de Cluj-Gherla a întruchipat pe deplin misiunea sa episcopală, slujind cu dăruire poporul lui Dumnezeu. S-a remarcat ca fiind un susținător autentic al ecumenismului și al dialogului interreligios, fără a face distincție de religie sau etnie. A fost un adevărat frate pentru cei oprimați și persecutați. Cardinalul Hossu a depășit violența și nedreptatea prin milă și iertare.” Alocuțiunea Nunțiului a fost urmată de cea a secretarului de stat pentru culte, respectiv a inițiatorilor în Parlament a Anului „Cardinal Iuliu Hossu”, toate publicate ca text și înregistrare video pe site-ul Eparhiei de Cluj-Gherla.
