Papa către ROACO: Bisericile Orientale să fie martore în mijlocul durerii conflictelor
26.06.2025, Vatican (Catholica) - Cu ocazia întâlnirii anuale a Reuniunii Organizațiilor de Ajutor pentru Bisericile Orientale (ROACO) la Roma, Papa Leon al XIV-lea s-a întâlnit cu participanții joi, 26 iunie, în Vatican. În discursul său, Sfântul Părinte a lăudat eforturile lor de a oferi sprijin material și spiritual credincioșilor Bisericilor Catolice de rit oriental, numind misiunea organizației „o proclamare a bucuriei”. A mulțumit organizațiilor caritabile și binefăcătorilor lor pentru că au „semănat semințele speranței în țările creștine din Orient”, devastate, a deplâns el, în ultimii ani de războaie și de un „nor de ură”.
„Pentru mulți oameni, săraci în mijloace, dar bogați în credință, voi sunteți o lumină care strălucește în mijlocul umbrelor întunecate ale urii”, a spus Pontiful. A remarcat apoi că opresiunea și neînțelegerea au apărut de-a lungul istoriei chiar și în cadrul comunității catolice, care uneori nu a reușit să aprecieze valoarea tradițiilor creștine orientale. Și-a exprimat dorința ca riturile orientale să fie mai bine cunoscute în cadrul Bisericii Catolice, sugerând organizarea de cursuri în seminarii și universități catolice pentru a-i informa pe catolicii de rit latin despre frații și surorile noastre orientale.
„Este, de asemenea, nevoie de întâlniri și de împărtășirea activității pastorale”, a spus el, „deoarece catolicii orientali de astăzi nu mai sunt veri îndepărtați care celebrează rituri necunoscute, ci frații și surorile noastre care, din cauza migrației forțate, sunt vecinii noștri de alături”. Papa a subliniat „simțul sacrului, credința profundă confirmată de suferință și spiritualitatea plină de misterele divine” ale creștinilor orientali. A continuat amintind violențele care au devastat Orientul creștin cu „o intensitate diabolică necunoscută până acum”, menționând că unii membri ai ROACO nu au putut veni la Roma pentru reuniunea anuală din cauza conflictului din Orientul Mijlociu.
„Inimile noastre sângerează când ne gândim la Ucraina, la situația tragică și inumană din Gaza și din Orientul Mijlociu, devastat de răspândirea războiului”, a spus el. Fiecare individ, a adăugat Sfântul Părinte, trebuie să examineze cauzele acestor conflicte și să caute să le rezolve, respingând explicațiile manipulative sau false. „Este cu adevărat dureros să vedem că principiul «puterea face dreptate» prevalează în atât de multe situații astăzi, totul pentru a legitima urmărire a interesului propriu”, a spus el. A deplâns moartea și suferința cauzate de război și terorism și a menționat recentul atentat sinucigaș cu bombă asupra bisericii ortodoxe Mar Elias din Damasc, Siria.
Papa Leon al XIV-lea a spus că umanitatea nu poate spera să pună bazele solide pentru viitor pe temelia actelor de război. Numai prin cooperare și o viziune globală inspirată de binele comun, a continuat, pot națiunile porni pe calea păcii durabile. „Oamenii încep să conștientizeze suma de bani care ajunge în buzunarele negustorilor de moarte”, a spus el. „Banii care ar putea fi folosiți pentru a construi noi spitale și școli sunt folosiți în schimb pentru a le distruge pe cele existente!” La final, Papa Leon a lăudat mărturia creștinilor din Orient, spunând că chemarea noastră este să „rămânem fideli lui Isus, fără a ne lăsa pradă puterii”. „Să îl urmăm pe Cristos, care a eliberat inimile de ură, și să arătăm prin exemplul nostru cum să ne eliberăm de mentalitatea divizării și a răzbunării.”
