Ziua Mondială a Migranților și Refugiaților reunește comunitățile în București

01.10.2025, București (Catholica) - Duminică după-amiaza, 28 septembrie 2025, Catedrala Sfântul Iosif din București s-a umplut de bucurie, muzică și rugăciune, când aproximativ 200 de credincioși s-au adunat pentru a sărbători Ziua Mondială a Migranților și Refugiaților. Evenimentul, sărbătorit în întreaga lume, a avut ca temă în acest an: „Migranții, misionari ai speranței”. În Arhidieceza de București, a fost totodată celebrat Jubileul Migranților și Refugiaților.
Sfânta Liturghie a fost prezidată de Arhiepiscopul Aurel Percă, alături de zece preoți concelebranți. Printre aceștia s-au numărat pr. Francisc Doboș, capelanul migranților din București, pr. Greg Gaston din Filipine și pr. Claude Perera din Sri Lanka. Prezența lor a subliniat spiritul de unitate și grija pastorală pentru diversele comunități reprezentate. Au participat și ambasadorii Republicii Filipine și ai Republicii Democratice Socialiste Sri Lanka, subliniind legăturile strânse dintre Biserica locală și credincioșii migranți.
În omilia sa, pr. Iulian Budău SJ a reflectat asupra Evangheliei duminicale, indicând exemplul tânărului bogat care nu a răspuns invitației lui Cristos. El a explicat că bogăția ne poate închide inimile față de nevoile celorlalți, în timp ce săracii ne deschid calea spre cer. Amintind cuvintele Papei Leon, el a subliniat că drepturile migranților și refugiaților trebuie respectate, insistând că dreptatea față de ei nu este doar o chestiune de caritate, ci de fidelitate față de Evanghelie. Rugăciunea credincioșilor a surprins caracterul multilingv al adunării, cu rugăciuni rostite în engleză, tamilă, sinhaleză, igbo, indoneziană și filipineză. Imnurile, cântate în engleză, sinhaleză și filipineză, au răsunat în Catedrală și au dat glas naturii universale a Bisericii.
Celebrarea nu s-a încheiat odată cu Liturghia. Atmosfera festivă și fraternă a continuat, comunitățile filipineze și sri-lankeze împărtășind gustări tradiționale, pregătite cu grijă. Generozitatea lor a transformat curtea Catedralei într-un spațiu de prietenie și schimb cultural, concretizând mesajul de speranță și comuniune al zilei. (Pr. Greg Gaston, rector al Colegiului Filipinez din Roma)
