Italia accelerează programul de uşurare a datoriilor
12.01.2001, Roma (ZENIT) - alia a încheiat acorduri pentru anularea datoriilor a 22 de ţări din Lumea a Treia.
Ministrul de finanţe, Vincenzo Visco, a semnat joi o reglementare care aplică o lege aprobată de Parlament în vara trecută. Textul, care trebuie acum să fie studiat de Consiliul de Stat înainte de a fi publicat în buletinul oficial, stabileşte condiţiile pentru anularea datoriilor.
Totuşi, fără a aştepta ca normativa să aplice legea, guvernul italian a ajuns la acorduri cu 22 dintre cele mai sărace ţări, introducând în acţiune primele 1,8 miliarde de dolari.
Cel mai mare beneficiar este Mozambic, din a cărui datorie au fost anulate 476 milioane de dolari. Madagascar este pe locul al doilea, cu 196 milioane de dolari, urmând Tanzania, Camerun şi Honduras.
Italia a luat conducerea în uşurarea datoriilor, întrecând acordurile summit-ului G-7 de la Cologne din 1999.