Papa a redat Bulgariei demnitatea şi speranţa, spune Nunţiul
28.05.2002, Sofia (ZENIT/Avvenire) - După vizita Papei, Nunţiul Apostolic în Bulgaria părea foarte obosit, dar bucuros. „Papa Ioan Paul al II-lea a redat demnitatea şi speranţa unui popor considerat întotdeauna a fi la marginea Europei”, a spus Arhiepiscopul Antonio Mennini, în vârstă de 55 de ani, care este Nunţiu în această ţară de doi ani. Arhiepiscopul a făcut eforturi imense, în special relativ la partea ortodoxă, pentru a pregăti vizita.
– Încă odată, Papa a întins mâna spre Ortodoxie. Ce credeţi despre reacţia acesteia?
– Gestul a fost primit cu mare respect şi chiar cu iubire. Desigur unii au rămas reticenţi, iar Patriarhul Maxim de exemplu a ţinut să sublinieze până la detaliu diferendele cu Roma.
– Nu a existat un sărut al păcii [cu Patriarhul Maxim], după cum ar fi dorit Papa.
– Este adevărat, dar ştim că Maxim nu face acest gest decât cu ortodocşii. Totuşi ţin să vă atrag atenţia asupra unui fapt, dovadă de mare cordialitate: la sfârşitul întâlnirii, Patriarhul i-a dorit Papei o viaţă lungă şi încă mulţi ani de apostolat. El i-a trimis apoi pe trei dintre secretarii Sinodului şi trei Mitropoliţi la masa de la Nunţiatură. Nu trebuie să uităm că în cadrul Ierarhiei ortodoxe există anumite sensibilităţi, chiar o minoritate care s-a opus vizitei.
– Este un alt mic pas pe drumul dialogului dintre catolici şi ortodocşi?
– Aş spune că este un pas important spre recunoaşterea şi acceptarea reciprocă. Obiectivul este întotdeauna reconcilierea. Faptul că mulţi credincioşi ortodocşi l-au aclamat pe Papa şi şi-au strigat dorinţa de unitate, ne mângâie şi ne dă speranţe.
– Poate această vizită să deschidă drumul spre Moscova?
– Cred că Patriarhul Maxim va avea ocazia să vorbească cu Patriarhul Alexei despre întâlnirea sa cu Papa Ioan Paul al II-lea. Şi va putea să îi explice că Papa nu vine să umilească sau să dezbine Biserica Ortodoxă, ci să întărească legăturile de fraternitate. Va fi un semnal pozitiv – să sperăm că va fi luat în considerare.
– Papa a dezlegat Bulgaria, au scris ziarele cu litere mari, atunci când a spus că nu a crezut niciodată în implicarea Bulgariei în încercarea de asasinat din 1981. Cum interpretaţi această declaraţie?
– Vizita Papei a fost îndeosebi de aşteptată tocmai din această cauză. Bulgaria aştepta cu nerăbdare ridicarea acestei greutăţi de pe umerii ei. A fost o pată naţională, pentru politicieni dar şi pentru oamenii obişnuiţi. Ei s-au simţit umiliţi, împiedicaţi pe drumul lor spre Europa, priviţi cu suspiciune de întreaga lume. Cu această declaraţie, Papa Ioan Paul al II-lea le-a redat demnitatea şi speranţa.
– A dezlegat şi regimul comunist?
– Trebuie să analizăm faptele: implicarea serviciilor secrete în atacul asupra Papei nu a fost dovedită. În orice caz, după cum a spus şi Sfântul Părinte atunci când l-a primit acum câţiva ani pe preşedintele bulgar, responsabilitatea este personală, şi nu colectivă.
– Ce a reprezentat această vizită pentru bulgarii catolici?
– Ei au simţit recunoscută memoria lor istorică: ei şi-au păstrat credinţa în contextul numeroaselor suferinţe şi persecuţii. Beatificarea martirilor în Plovdiv a fost o recunoaştere explicită a identităţii catolicismului bulgar. Pe această bază, Papa i-a încurajat să înainteze în larg şi să facă faţă noilor provocări, reamintindu-le de nevoia de programe pastorale pentru tineri şi pentru formarea preoţească care să fie potrivite cu timpurile noi.
– În timpul acestei călătorii, mai mult decât oricând, sănătatea Papei a fost în centrul atenţiei. Care este părerea Dvs, după două zile în care l-aţi urmărit îndeaproape?
– În ciuda limitelor fizice evidente, Papa are nu doar o mare energie spirituală ci şi o luciditate intelectuală care m-a impresionat în mod deosebit. De exemplu, în timpul întâlnirii cu protestanţii, el a amintit de prima sa călătorie la Praga, din 1990, repetând că şi aici în Sofia se poate vorbi despre un „miracol”. El a citat cuvinte şi date într-o manieră foarte precisă. Cred că doreşte să se consume până la limita energiilor sale în misiunea sa. Iar aceasta a impresionat milioanele de bulgari.
