Concert de colinde la Seminar şi la Catedrală
21.12.2004, Iaşi (Catholica) - Sâmbătă, 18 decembrie, în capela Institutului Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” a avut loc tradiţionalul concert de Crăciun susţinut de corul Institutului, informează situl Diecezei de Iaşi. La acest eveniment au participat PS Aurel Percă, preoţi din parohiile din Iaşi, profesori de la Seminarul din Bacău şi alţi invitaţi. Concertul a fost transmis în direct la Radio Iaşi, începând cu ora 18.00.
Prezentatorul concertului a fost pr. Lucian Farcaş, care a evidenţiat „fenomenul ştafetei” în ceea ce priveşte pregătirea concertelor susţinute de corul institutului, referindu-se la preluarea de către pr. Florin Spătariu, în calitate de dirijor, a acestei responsabilităţi şi adresând mulţumiri speciale familiei Bişoc, în mod deosebit domnului profesor Mihai Bişoc, care a lucrat cu multă dăruire şi a pregătit ani de-a rândul concertele de Crăciun susţinute de corul Seminarului. Însă colaborarea cu familia Bişoc nu s-a încheiat; cel care a susţinut la orgă grupul de corişti în acest an a fost domnul Octavian Bişoc, fiul domnului profesor Mihai Bişoc.
Pentru a exprima marele mister al întrupării Fiului lui Dumnezeu, prin sublima intermediere a muzicii corale şi instrumentale, an de an s-au adus în faţa spectatorilor variate programe ale concertelor. Programul concertului a inclus în prima parte trei piese gregoriene (Rorate coeli, Trei Crai de la răsărit şi Puer natus est), interpretate de câţiva membri ai corului, urmate de un scurt intermezzo, care a oferit celor prezenţi prilejul de a face o nouă incursiune în fascinanta muzică a lui J.S. Bach, în interpretarea lui Octavian Bişoc. În cea de-a doua parte a concertului au putut fi audiate următoarele piese: Nouă azi ne-a răsărit (D. George Kiriac); O, noapte minunată (Gh. Şoima); Vamos pastorcillos (melodie populară spaniolă); Tu scendi dalle stele (melodie populară italiană); Weisst du wieviel (melodie populară germană); Doamne, auzi (J. Philippe Rameau); Clopote sună mărire (melodie populară italiană); Sus la poarta raiului (E. Montia); Sculaţi, sculaţi! (melodie populară bucovineană); Adeste fideles (motet de Crăciun – solist Ovidiu Giurgi).
Concertul s-a încheiat cu tradiţionalul Vivat! La mulţi ani! Luând cuvântul, PS Aurel Percă a mulţumit corului pentru „darul” pe care îl oferă în fiecare an cu ocazia sfintelor sărbători, numindu-l „concert de rugăciune şi de meditaţie al misterului naşterii lui Cristos”. După cuvântul de mulţumire al episcopului, corul a interpretat piesa O, ce veste minunată. A doua zi, duminică, 19 decembrie, concertul a fost susţinut şi în catedrala „Adormirea Maicii Domnului”, la care au participat mulţi tineri şi credincioşi, care au avut astfel ocazia să-şi îndrepte inimile spre o trăire tot mai autentică a sfintelor sărbători.
