Alegeri Naţionale în Biserica Creştină Adventistă de Ziua a Şaptea
17.02.2005, Cernica (Catholica) - Biserica Creştină Adventistă de Ziua a Şaptea din România organizează, în perioada 18-21 februarie, la Institutul Teologic Adventist de la Cernica, Adunarea Generală a Uniunii Bisericii Adventiste de Ziua a Şaptea din România. La acest eveniment, 420 de delegaţi şi invitaţi, reprezentând peste 100.000 de credincioşi din România, vor alege preşedintele, conducerea administrativă, departamentală, precum şi Comitetul Executiv al Uniunii pentru următorul mandat.
Delegaţii, între care se află pastori şi credincioşi laici în proporţie egală, vor primi şi dezbate rapoartele privind starea Bisericii, prezentate de administraţia şi directorii departamentali ai Uniunii. De asemenea, vor fi stabilite direcţiile prioritare pentru următoarea perioadă, va fi acreditat personalul pastoral, vor fi discutate şi supuse spre aprobare modificări ale Statutului de organizare şi funcţionare al Bisericii Creştine Adventiste de Ziua a Şaptea din România. Vor participa reprezentanţi ai organizaţiei europene a Bisericii Adventiste de Ziua a Şaptea, cu sediul la Berna. Lucrările Adunării Generale vor fi prezentate pe pagina oficială a Bisericii Adventiste de Ziua a Şaptea – www.adventist.ro.
Din partea autorităţilor vor fi prezenţi dr. Adrian Lemeni, Secretar de Stat pentru Culte, reprezentanţi ai celor două camere ale Parlamentului şi ai Ministerului Culturii şi Cultelor. De asemenea vor participa reprezentanţi ai altor biserici. Adunarea Generală se reuneşte la fiecare cinci ani şi reprezintă cea mai înaltă autoritate a Bisericii Creştine Adventiste de Ziua a Şaptea din România. Între sesiunile Adunării Generale, conducerea revine Comitetului Executiv al Uniunii format din administratori, directori departamentali, pastori şi laici. Uniunea Adventistă de Ziua a Şaptea are în componenţă şase conferinţe teritoriale (Banat, Moldova, Muntenia, Oltenia, Transilvania de Nord şi Transilvania de Sud) şi coordonează diferite activităţi prin departamente (de ex. Pastoraţie, Tineret, Educaţie, Relaţii Publice şi Libertate religioasă, Publicaţii) care asigură conducerea, planificarea şi implementarea programelor specifice.
Biserica Adventistă din România, este cea mai numeroasă din Europa. Ea operează un institut teologic de grad universitar cu trei specializări: teologie pastorală, asistenţă socială şi litere, o şcoală de asistenţi medicali, trei licee şi mai multe şcoli generale, şase staţii radio, un centru de producţie video, editură şi tipografie, cabinete medicale, un institut de studii biblice prin corespondenţă, mai multe organizaţii umanitare pentru deţinuţi şi copii aflaţi în dificultate, precum şi o agenţie de ajutor şi refacere (ADRA) prin care credincioşii adventişti au contribuit cu 100.000 de euro la proiecte în ajutorul victimelor cutremurului şi valurilor ucigaşe din Asia de Sud-Est .
Pe plan mondial, Biserica Creştină Adventistă de Ziua a Şaptea este prezentă în 203 ţări, deţinând unul dintre cele mai dezvoltate sisteme educaţionale protestante din lume, cu 5.605 şcoli (incluzând 99 de colegii şi universităţi) ce asigură educaţia a aproximativ 1,1 milioane de persoane. De asemenea, deţine peste 600 de spitale, sanatorii şi clinici în lumea întreagă ce promovează în mod consecvent programele de asigurare a sănătăţii populaţiei, oferind tratamente pentru renunţarea la fumat, reabilitare a alcoolicilor, programe de slăbire şi de luptă împotriva stresului. Dintre acestea, Universitatea Loma Linda din California, s-a bucurat de interesul mass-media mai mult decât oricare alt centru medical din Statele Unite datorită rezultatelor ştiinţifice, unele reprezentând premiere mondiale, cum ar fi transplantul de inimă la copii („Baby Fae”) şi acceleratorul de protoni folosit pentru tratarea cancerului. Informaţiile au fost furnizate de Cristian Modan.
