Premiul ecumenic la Festivalul de Film de la Locarno
04.09.2005, Locarno (Catholica) - Premiul ecumenic la Festivalul de Film de la Locarno, Elveţia, a fost acordat filmului La Neuvaine (Canada), în regia lui Bernard Émond. Premiul, decernat de Biserica Catolică împreună cu cea Reformată din Elveţia, constă în 20.000 de franci elveţieni, o subvenţie pentru distribuirea filmului în Elveţia. Informaţiile provin de pe situl SignisRomania.blogspot.com.
„În timp ce multe filme explicit religioase lasă de dorit din cauza unei încercări prea serioase de prozelitism sau aspecte alienante de pietate, La Neuvaine reuşeşte să prezinte credinţa simplă cu respect, admiţând cât este de dificil să crezi în Dumnezeu într-o lume secularizată, trăind o tragedie. Când un tânăr, care face un pelerinaj, rugându-se pentru bunica lui aflată pe moarte, se întâlneşte cu un medic paralizat de groază, relaţia nu duce la miracole sau convertire ci la blândeţe şi la adânci posibilităţi pentru speranţă.”
Juriul Ecumenic a acordat o menţiune filmului „Fratricide” de Yilmaz Arslan (Germania). „Fratricide” confruntă în mod provocator problema refugiaţilor în Europa. Cadrul este Germania şi este despre curzi. Yilmaz Arslan combină o dramă complexă despre doi fraţi cu scene viscerale de violenţă dar şi cu o imagine tandră de prietenie. Filmul este totodată o acuzaţie împotriva rasismului şi a neglijenţei dar şi o pledoarie pentru umanitate şi decenţă.” Membrii Juriului Ecumenic au fost Karsten Visarius (Germania, Preşedinte), Peter Malone (Australia), Randy Naylor (United Kingdom), Rose Pacatte (USA), Adela Peeva (Bulgaria) şi Ruben Rosello (Elveţia).
