Familia creştină – martie 2006
19.03.2006, România (Catholica) - Existenţa lunară a revistei electronice „Familia creştină” continuă, zilele trecute fiind lansat numărul pe luna martie. Cele zece articole ale revistei pot fi citite la adresa www.profamilia.ro/revista.asp. Editorialul, semnat ca de obicei de Marina Fara, vorbeşte „Despre moşteniri şi despre zestre”: „Moştenire, zestre… sunt noţiuni care îşi văd modificat, dacă nu chiar uzul tradiţional, cel puţin o parte din conţinut… Este o realitate certă faptul că valorile tradiţionale sunt puse în cumpănă în actualitatea acestui început de mileniu, în contextul unui paroxism al mobilităţii, al căutării obsesive de orizonturi noi. Trăim, cu alte cuvinte, o nouă civilizaţie, opusă cumpătării, cumpănirii, înţelepciunii, modestiei: o civilizaţie tributară grabei, lucrului gata făcut şi deci bun doar de primit, a schimbării ca modă şi nu ca necesitate morală.”
Acest număr nu conţine un dossier, având însă o rubrică Viaţa. Aceasta urmează rubricii Familie în care găsim următoarele articole: „Specia” părinţilor catolici, Radu Capan; Anotimpurile iubirii conjugale, Leonard Farauanu; Părintele Flanagan şi Oraşul Băieţilor, Radu Capan; Poveşti şi joacă, Card. Joseph Mindszenty. Rubrica Viaţă oferă o primă parte la un material care se va întinde pe patru numere, cu întrebări despre contracepţie; al doilea articol de la aceeaşi rubrică este un interviu preluat de la Zenit cu Anna Giuli, profesor de bioetică la Facultatea de Medicină a Universităţii Catolice Sacro Cuore din Roma, care a publicat recent o carte intitulată „Inizio della vita umana individuale. Basi biologiche e implicazioni bioetiche”. Rubrica Spiritualitate include un articol mai neobişnuit: Sfântul măscărici, o traducere de Andrei Goţia după un articol apărut în „Famille chrétienne” – este vorba de Sf. Filip Neri. Aflăm din articol printre altele că la un moment dat „unei doamne care se spovedeşte (Filip Neri) îi prescrie drept canon să jumulească un pui pe străzile oraşului când bate vântul tare, după care să se întoarcă la el. Acum mergeţi şi adunaţi penele. – Dar e imposibil! răspunde penitenta. – Aveţi dreptate. Dar e mai uşor decât să aduni bârfele dumneavoastră!”
Ultimele articole din revistă oferă trei poezii pentru copii scrise de Traian Dorz şi un lung şi interesant interviu, „Mozart – muzica bucurie”, realizat de Ana-Maria Botnaru cu Ion Bogdan Ştefănescu, prim flautist al Filarmonicii George Enescu din Bucureşti.
