Un Volkswagen pentru Papa
18.10.2006, Vatican (Catholica) - Papa Benedict al XVI-lea este posesorul unui nou Volkswagen Phaeton, mulţumită producătorului german de autovehicule. Preşedintele Bernd Pischestsrieder al firmei Volkswagen s-a întâlnit astăzi cu Pontiful, oferindu-i cheile unei limuzine de lux negre. Compania germană declară că maşina este ideal echipată pentru „confort, discreţie şi securitate”.
Marile firme de autovehicule oferă în mod curent maşini Pontifilor Romani, câştigul lor fiind publicitatea realizată cu contextul donaţiei. De la alegerea ca Episcop al Romei, Papa Benedict al XVI-lea a primit maşini de la Audi, Mercedes, BMW şi Volkswagen. Cu toate acestea, Papa şi oficialii de marcă de la Vatican continuă să folosească modele mai vechi de Mercedes şi o Lancia pentru deplasările prin Roma. Vehiculele donate Papei sunt de regulă folosite de alte persoane. Prima maşină a fost donată Sfântul Scaun în 1909, dar automobilele nu au fost folosite de Sfântul Scaun decât după câţiva ani. În 1929, după acordurile de la Lateran, firma italiană Fiat i-a oferit Papei Pius al XI-lea o maşină, ca invitaţie adresată Pontifului să viziteze Roma şi Italia. Zeci de vehicule au fost donate de-a lungul anilor, maşinile mai importante fiind acum expuse într-un muzeu.
În aprilie 2005, un Volkswagen Golf înregistrat pe numele Joseph Ratzinger a fost vândut de un german. A fost cumpărat de patronul unui cazino din SUA, pentru suma de 190 de mii de euro. Dar deşi maşina era înregistrată pe numele actualului Pontif, ea a fost folosită de fostul său secretarul său, Episcopul Josef Clemens. Papa Benedict, afirmă agenţia CWNews, se pare că nici nu are carnet de şofer.

Papa de ce nu le doneaza celor saraci? De omul sarac cine se mai ocupa? Isus nu pe acestia i-a iubit?
De ce intr-o lume dominata din ce in ce mai mult de patima banului, imuna la violenta si la progresul stiintific, Papa da un astfel de exemplu? De ce pe un site al Bisericii Catolice, aceasta reprezinta o stire?