Papa face apel la pace în Myanmar
30.09.2007, Castel Gandolfo (Catholica) - Papa Benedict al XVI-lea a făcut apel la pace în Myanmar, unde demonstraţiile pro-democraţie marcate de participarea a mii de călugări budişti s-au redus după o intervenţie a juntei militare aflate la putere. Papa a făcut apel la o soluţie paşnică la această situaţie după ce s-a rugat duminică, 30 septembrie 2007, la amiază, rugăciunea Angelus. La reşedinţa papală de vară de la sud de Roma, el a spus: „Urmăresc cu mare emoţie gravele evenimente care au loc în Myanmar şi doresc să îmi exprim apropierea spirituală faţă de acest drag popor în acest momente de triste dificultăţi pe care îl trăieşte”.
„Asigurându-l de rugăciunea mea intensă şi de sprijinul meu, invit întreaga Biserică să facă acelaşi lucru şi sper să se găsească o soluţie paşnică, pentru binele ţării”. Demonstraţiile au început în Myanmar – fosta Birmanie – după o creştere mare a preţurilor la combustibili din 19 august. Săptămâna trecută, trupe guvernamentale au deschis focul împotriva protestatarilor. Oficial au fost raportaţi 10 morţi, dar surse independente afirmă că numărul este mult mai mare, şi între cei ucişi se află şi câţiva călugări. Conducerea din Myanmar – o juntă militară aflată la putere începând din 1962 – a zdrobit precedenta mare demonstraţie pro-democraţie din 1988, rezultând mii de morţi.
De asemenea, Papa Benedict al XVI-lea a încurajat dialogul ca o cale pentru a favoriza reconcilierea între Coreea de Nord şi de Sud. Sfântul Părinte a încredinţat rugăciunii „situaţia din peninsula coreeană, unde progrese importante în dialogul dintre cele două ţări dau speranţa că eforturile de reconciliere care au loc se pot consolida în favoarea poporului coreean şi în beneficiul stabilităţii şi al păcii în întreaga regiune”. Apelul Pontifului vine în timp ce Beijingul găzduieşte discuţii între Coreea de Nord şi de Sud, Statele Unite, China, Rusia şi Japonia. Pentru ca dialogul să continue, i se cere Coreei de Nord să îşi suspende programul nuclear.