Un preot bătut în Mexic alături de trei credincioşi
23.02.2008, Matamoros (Catholica) - Episcopul Faustino Armendariz Jimenez de Matamoros şi-a exprimat indignarea după ce un preot şi trei angajaţi ai parohiei au fost bătuţi şi jefuiţi de nişte militari. Pr. Guadalupe Barbosa Cruz, de la parohia Fecioarei de Guadalupe din San Fernando, se afla la graniţa de nord-est a districtului Tamaulipas, unde se patrulează mai intens în ultima vreme pentru combaterea traficanţilor de droguri. Episcopul a declarat că apreciază eforturile armatei, dar protestează vizavi de incidentul în care preotul şi ajutoarele sale „au fost bătute cu brutalitate fără nici un motiv atunci când au ajuns la un punct de verificare. Fără să li se ceară actele, ei au fost puşi la pământ şi bătuţi îndelung, până când unul dintre ei a putut spune că între ei se află un preot.”
„Din fericire aceasta a fost suficient ca bătaia să se oprească. Dar apoi le-au fost confiscate lucrurile. Sperăm şi cerem ca astfel de evenimente să nu se mai repete cu nici un cetăţean şi ca armata să ia măsurile de rigoare împotriva celor ce comit aşa ceva.” Conferinţa Episcopilor din Mexic, într-un comunicat semnat de secretarul general, Episcopul auxiliar Jose Leopoldo Gonzalez Gonzalez de Guadalajara, se raliază protestelor Episcopului Armendariz Jiminez. „În numeroase ocazii Episcopii din Mexic şi-au declarat sprijinul faţă de guvernele federale şi de stat şi faţă de organizaţiile care lucrează împotriva flagelului traficului de droguri”, se spune în declaraţie. „În acelaşi timp Episcopii au exprimat necesitatea ca măsurile de protecţie să fie luate în deplin respect faţă de viaţa, demnitatea şi drepturile oamenilor. Lupta împotriva crimei organizate nu justifică crimele comise împotriva cetăţenilor inocenţi de către cei care ar trebui să le asigure securitatea.”
„Astăzi dorim să condamnăm astfel de acte şi să cerem autorităţilor să ia măsurile necesare ca astfel de lucruri să nu se mai repete. Ne exprimă solidaritatea cu oamenii afectaţi de incident, declarându-ne sprijinul pentru Dieceza de Matamoros şi în special pentru pr. Guadalupe Barbosa Cruz şi pentru comunitatea pe care o deserveşte în parohia Fecioarei de Guadalupe.”