Ziua Tineretului la Bacău (comunicat)
02.05.2008, Iaşi (Catholica) - În fiecare an, în prima duminică din luna mai, mii de tineri romano-catolici din întreaga Moldovă participă la celebrarea Zilei Tineretului la nivel diecezan. Anul acesta Ziua Tineretului va avea loc în ziua de 4 mai 2008, în parohia „Sf. Nicolae”, Bacău (Str. Ana Ipătescu, 2A).
Momentul central al Zilei va fi Liturghia prezidată de PS Petru Gherghel, Episcop de Iaşi. La celebrare va lua parte PS Aurel Percă, Episcop auxiliar de Iaşi, şi PS Anton Coşa, Episcop de Chişinău. Liturghia va începe la ora 11.00. Episcopii împreună cu preoţii vor merge în procesiune din biserică spre locul special amenajat (în faţa bisericii „Sf. Petru şi Paul”) pentru celebrarea Sfintei Liturghii. Crucea tinerilor şi icoana Maicii Domnului, preluate anul trecut de la Iugani (jud. Iaşi), localitatea unde s-a desfăşurat precedenta Zi a Tineretului, vor fi duse de către tinerii din parohia „Sf. Nicolae” în procesiune şi vor fi predate, la finalul Liturghiei, tinerilor din localitatea în care se va desfăşura anul viitor următoarea Zi a Tineretului. Câte un tânăr din fiecare parohie din cele prezente va sta în faţa altarului.
La finalul Liturghiei, un reprezentant al tinerilor va avea un mesaj. După Liturghie va avea loc Festivalul tinerilor, un program organizat de tineri, prin care vor manifesta talentele şi entuziasmul lor. În ziua premergătoare au loc activităţi catehetice, iar seara este o oră de rugăciune. În Duminica Floriilor s-a celebrat Ziua Tineretului în cadrul comunităţilor parohiale; duminică, 4 mai 2008, această zi se va celebra la nivel diecezan. Din cele 132 de parohii ale Diecezei, peste şapte mii de tineri vor veni pentru a asculta mesajul episcopilor, pentru a se întâlni şi a se ruga cu ceilalţi tineri din dieceză. Tinerii se vor întâlni pentru a medita tema anului din mesajul Sfântului Părinte: „Când va veni Duhul Sfânt asupra voastră, voi veţi primi o putere şi îmi veţi fi martori” (Fap 1,8). Mesajul îi încurajează să fie mărturisitori ai lui Cristos în toate circumstanţele vieţii, lăsându-se călăuziţi de Duhul Sfânt.
Întâlnirile precedente au avut loc la: Adjudeni (1992), Pildeşti (1993), Nicolae Bălcescu (1994), Săbăoani (1995), Oneşti (1996), Tămăşeni (1997), Luizi-Călugăra (1998), Gherăeşti (2000), Hălăuceşti (2001), Valea Mare (2002), Barticeşti (2003), Iaşi (2004), Bacău (2005), Dărmăneşti (2006), Iugani (2007). (Biroul de presă al Diecezei de Iaşi, pr. Cornel Cadar; pe situl Ercis.ro se găsesc şi alte detalii despre eveniment)
Am participat la Ziua Tineretului organizata anul acesta 2008 la Bacau. Imnul compus de cele 3 fete de la Iasi a fost pe masura. Astept cu nerabdare si anul viitor sa merg la Nisiporesti. Domnul sa binecuvanteze toti tineri din intreaga lume.