Un Episcop belgian demisionează datorită abuzurilor sexuale
24.04.2010, Bruges (Catholica) - Papa Benedict al XVI-lea a acceptat ieri demisia Episcopului Roger Joseph Vangheluwe de Bruges, Belgia, care a admis că a abuzat sexual un minor. Demisia a fost anunţată de biroul de presă al Vaticanului concomitent cu conferinţa de presă din Bruxelles, unde Episcopul Vangheluwe a admis: „Când eram doar preot, dar şi pe o perioadă de la începutul episcopatului meu, am abuzat sexual de un minor din mediul apropiat mie. Victima este încă marcată de ceea ce i s-a întâmplat.”
Prelatul a spus că „de-a lungul acestor decenii mi-am cerut în mod repetat iertare faţă de el şi faţă de familia sa, dar aceasta nu i-a adus nici lui şi nici mie pace. Furtuna media din ultimele săptămâni a sporit trauma, iar situaţia nu mai poate fi ascunsă. Regret profund ceea ce am făcut şi ofer sincerele mele scuze victimei, familiei sale, comunităţii catolice şi societăţii în general.” Episcopul de 73 de ani a declarat că drept urmare „mi-am prezentat demisia ca Episcop de Bruges”. La aceeaşi conferinţă de presă, Arhiepiscopul Andre-Mutien Leonard de Mechelen-Brussels a admis: „Avem în faţă o situaţie gravă. Gândurile noastre se îndreaptă în special spre victimă şi familia acestuia, unii dintre membri aflând vestea şocantă abia astăzi. Pentru victimă a fost un lung calvar, care în mod clar nu s-a încheiat încă.”
Arhiepiscopul a mai spus despre colegul său, Episcopul Vangheluwe, că „are dreptul la convertire, încredinţându-se milostivirii lui Dumnezeu”. Dar „în ceea ce priveşte funcţia sa, a fost vital ca, din respect pentru victime şi familie, pentru adevăr, să demisioneze; şi aceasta s-a şi întâmplat. Papa i-a acceptat imediat demisia.” Prelatul a continuat: „Biserica subliniază astfel importanţa acţionării urgente în astfel de cazuri. Sper să putem contribui la reabilitarea victimei. Decizia Episcopului de Bruges şi convocarea acestei conferinţe de presă exprimă transparenţa pe care Biserica Catolică doreşte să o aplice în mod constant în astfel de situaţii, întorcând o nouă pagină din istoria nu foarte îndepărtată în care Biserica, şi alţii, preferau soluţia tăcerii şi tăinuirii.”
Arhiepiscopul Leonard a admis că „acest eveniment va provoca mari suferinţe întregii comunităţi catolice din Belgia, în special dat fiind că Episcopul Vangheluwe era considerat ca o persoană foarte dinamică, extrem de apreciată în Dieceza sa şi în Biserica din Belgia. […] Cu această conferinţă de presă suntem conştienţi de criza de încredere ce va fi provocată în mulţi oameni.” A conchis însă: „îndrăznim să sperăm că înţelepciunea va prevala şi că Episcopii, şi în special preoţii acestei ţări nu vor fi discreditaţi în grup, dat fiind că majoritatea trăiesc o viaţă coerentă cu vocaţia lor, cu o fidelitate pentru care doresc să le transmit mulţumirile mele.”

Referitor la titlu: demisioneaza DIN CAUZA…, nu „datorita…”. „Datorita” are o conotatie pozitiva (am reusit datorita…).