Misiune de Advent: să fim martori ai luminii
11.12.2011, Roma (Catholica) - Astăzi la 9AM, Papa Benedict al XVI-lea a mers în parohia „Santa Maria delle Grazie” din Casal Boccone, în sectorul de nord al Diecezei de Roma. Acolo, în curtea complexului parohial inaugurat anul trecut, a fost salutat cu dansuri şi cântece de copiii de la şcoala primară locală. Sfântul Părinte a mulţumit pentru primire şi a rostit liber câteva cuvinte. „Doresc tuturor o duminică fericită. Ştim că Crăciunul se apropie, aşa că să ne pregătim, nu doar cu daruri ci cu inimile noastre.”
„Să ne gândim că Cristos Domnul este aproape de noi, că intră în vieţile noastre şi ne aduce lumină şi bucurie. ‘Rugaţi-vă neîncetat’, afirmă Sf. Paul astăzi în epistola către tesaloniceni. […] Aceasta înseamnă că nu trebuie să pierdem contactul cu Dumnezeu în inimă. Dacă acest contact există, atunci avem motiv să fim bucuroşi. Tuturor vă doresc un Crăciun fericit şi prezenţa Pruncului Isus, care este Dumnezeu, în inimi.” Liturghia a început la ora 9.30, după un salut al parohului comunităţii vizitate, pr. Domenico Monteforte. În predica sa, Papa Benedict a spus: „Adventul este un timp de aşteptare, de speranţă şi de pregătire pentru vizita Domnului. Aşa după cum am ascultat în lectura evanghelică, persoana şi predicarea lui Ioan Botezătorul ne invită să ne asumăm acest angajament.” A spus apoi despre Ioan Botezătorul că este „înaintemergătorul, martor şi subiect al Celui pe care îl vesteşte. Este vocea în deşert, aşa după cum astăzi, în deşertul marilor oraşe ale lumii, în marea absenţă a lui Dumnezeu, avem nevoie de voci care să ne spună simplu că Dumnezeu există, că este mereu aproape chiar şi când pare distant.”
Ioan Botezătorul „este un martor al luminii. Acest fapt ne atinge inimile, deoarece într-o lume atât de plină de umbre şi de întuneric, suntem chemaţi să fim martori ai luminii. Aceasta este misiunea pentru Advent: să fim martori ai luminii; putem face aceasta doar dacă purtăm în noi înşine lumina. […] În Biserică, în Cuvântul lui Dumnezeu, în celebrarea Sacramentelor, în Sacramentul Confesiunii şi a iertării pe care o primim, în Euharistia unde Domnul ni se dă pe El însuşi în mâinile şi în inimile noastre, în toate acestea atingem lumina şi ne primim misiunea: misiunea de a da mărturie despre faptul că lumina există, lumină pe care trebuie să o ducem în lume.” Pontiful şi-a continuat predica cu o constatare: „Privind la această biserică şi la clădirile parohiei văd roadele răbdării, dedicării şi iubirii. În acelaşi timp, prin prezenţa mea, doresc să vă încurajez să ridicaţi şi Biserica din pietre vii, pe care o reprezentaţi voi înşivă. Fiecare dintre voi trebuie să vă simţiţi un element al acestei structuri vii. O comunitate este construită cu contribuţia fiecărei persoane, cu angajamentul fiecăruia. Mă gândesc în special la spaţiul catehezei, al liturgiei şi caritabilului, coloanele pe care se sprijină viaţa creştină.”
„Aş dori să vă atrag atenţia asupra importanţei şi rolului central al Euharistiei. Fie ca Liturghia să devină centrul duminicii voastre, care trebuie redescoperită şi trăită ca Ziua Domnului şi ziua comunităţii, o zi în care să îl lăudăm şi să îl celebrăm pe Acela care s-a născut pentru noi, a murit şi a înviat spre mântuirea noastră, şi care ne cere să trăim împreună în bucurie, să fim o comunitate deschisă şi gata să primească pe oricine este singur sau în dificultate. Nu pierdeţi din vedere semnificaţia duminicilor şi rămâneţi fideli angajamentului vostru faţă de Euharistie. Primii creştini erau gata să îşi dea viaţa pentru ea.” Pontiful s-a oprit apoi asupra unei alte teme: „mărturia carităţii, care trebuie să caracterizeze comunitatea. În ultimii ani aţi văzut o creştere rapidă ca cifre, dar aţi şi fost martorii sosirii multor oameni în situaţii dificile. Aceşti oameni au nevoie de voi, au nevoie de ajutorul vostru material, dar mai presus de toate de mărturia voastră de credincioşi. Asiguraţi-vă că sunteţi mereu în comunitate o expresie concretă a iubirii lui Dumnezeu care este bogat în milă şi care invită oamenii să se apropie de El cu încredere.”
După Liturghie, Episcopul Romei s-a întâlnit cu membrii consiliului parohial. Înainte să se întoarcă în Vatican pentru rugăciunea Angelus s-a adresat celor care îl aşteptau în faţa bisericii. „Vă mulţumesc pentru prezenţă şi pentru primire. Cordialitatea voastră îmi aminteşte de vizita pe care am făcut-o în Africa. Este o mare bucurie pentru mine să văd cum în această parohie nouă oamenii participă activ la Euharistie şi se pregătesc de Crăciun.” Le-a subliniat că „pregătirea de Crăciun nu înseamnă doar cumpărături, ci a fi în contact cu Domnul, a merge să îl întâlnim. Este important să nu uităm această dimensiune.”
