Pr. Cristian Ioan Rus, doctor în teologie
02.05.2012, Roma (Catholica) - În data de 26 aprilie 2012, la Universitatea Pontificală „Pontificium Institutum Orientale” din Roma, Italia, a avut loc susţinerea tezei de doctorat în teologie a părintelui diacon Cristian Ioan Rus. Teza, intitulată „Elementi di antropologia teologica a partire dal concetto di carita nelle ‘Centurie sulla carita’ di San Massimo il Confessore” [Elemente de antropologie teologică plecând de la conceptul de caritate în „Cele patru sute de capete despre dragoste” ale Sfântului Maxim Mărturisitorul] abordează diferitele expresii şi interpretări ale termenului de iubire ca factor integrator al fiinţei umane în raportul ei cu sufletul, voinţa, intelectul şi trupul din perspectiva antropologică şi a vieţii religioase în scrierile Sfântului Maxim (580-662), acest mare teolog sfânt al Bisericii Răsăritene care a scris şi suferit pentru credinţa sa.
Comisia universitară a fost formată din moderatorul lucrării, pr. dr. Germano Marani SJ, profesor de Patristică la acelaşi Institut; pr. dr. Massimo Pampaloni SJ, Vice-Rectorul Universităţii; Lucio Casula, profesor la Facultatea de Teologie din Sardenia (Italia)şi membru al Colegiului docenţilor pentru cercetările în doctorat din cadrul Facultăţii de Litere şi Filosofie a Universităţii din Cagliari (Italia); prof. dr. Philipp Gabriel Renczes SJ, profesor de Teologie Patristică la Universitatea Gregoriana din Roma, cunoscut specialist al scrierilor Sfântului Maxim Mărturisitorul. Evenimentul este semnificativ atât pentru noul doctor în teologie, atât ca o împlinire personală a cercetărilor sale, cât şi pentru viaţa Bisericii Române Unite Greco-Catolice din România, care devine tot mai cunoscută şi mai prezentă în mediile italiene universitare prin doctoratele pe care tinerii cercetători români le obţin la prestigioasele instituţii de învăţământ pontificale, dar şi prin faptul că ilustrează preocuparea tinerilor teologi greco-catolici români pentru ştiinţa teologică universală şi românească.
Lucrarea vrea să fie şi un modest aport la îmbogăţirea teologiei greco-catolice româneşti prin studiile patristice, un domeniu care are nevoie de o cercetare continuă şi asiduă. (După materialul semnat de pr. Adin Pop şi pr. Anton Rus pe BRU.ro)


