Pelerinaj în satul Chiarei Luce Badano
05.08.2012, Roma (Catholica) - Ziua de 6 august, solemnitatea Schimbării lui Isus la Faţă pe muntele Tabor, va fi o zi importantă pentru membrii Mişcării Focolare şi pentru un alt motiv: aproximativ şaptezeci de Episcopi şi Cardinali apropiaţi de mişcare vor lua parte la pelerinajul de la Sassello, în provincia Savona, locul de naştere al Chiarei Luce Badano (1971-1990), beatificată la 25 septembrie 2010, citată adesea de Papa Benedict al XVI-lea, şi de recomandată de el în special tinerilor, ca model de trăire autentică a vieţii evanghelice, în viaţa obişnuită şi în boală.
Această vizită se înscrie în contextul unei reuniuni anuale în care se caută să se trăiască o experienţă de unitate şi de comuniune fraternă, pentru a o transmite apoi în Dieceza proprie. Reuniunea, deschisă miercuri, 1 august, şi care se desfăşoară în Forno di Coazze (Torino), va dura timp de zece zile şi va fi centrată pe tema „Prezenţa lui Isus în fraţi”, unul dintre punctele de temelie ale spiritualităţii Focolarelor. Obiectivul este de a aprofunda spiritualitatea comuniunii promovată de Chiara Lubich, fondatoarea mişcării, făcând schimb de experienţe şi poveri, bucurii şi dureri. Programul zilei de 6 august include vizita la cimitirul unde este înmormântată Chiara Luce şi la casa ei natală.
Momentul central va fi celebrarea Sfintei Liturghii la ora 16.30 în biserica parohială din Sassello, împreună cu Vicarul General al Diecezei de Acqui Terme (Savona), pr. Paolino Siri. Pe lângă Maria Voce şi Giancarlo Faletti, preşedinta şi respectiv copreşedintele Mişcării Focolare, se aşteaptă prezenţa nu doar a populaţiei locale, ci şi a câtorva sute de persoane provenind din comunităţile Mişcării, aflăm din materialul difuzat de Radio Vatican.
