Papa Francisc: Creștinii sunt persecutați în tăcerea complice a puterilor
07.09.2015, Vatican (Catholica) - Astăzi, mulți creștini continuă să fie persecutați în tăcerea complice a marilor puteri, a spus Papa Francisc în cadrul Liturghiei de luni, 7 septembrie 2015, în capela Casei Santa Marta din Vatican. La Sfânta Liturghie a luat parte și noul Patriarh de Cilicia al armenilor, Krikor Bedros al XX-lea, căruia Pontiful i-a acordat comuniunea ecleziastică printr-o scrisoare trimisă pe 25 iulie. Patriarhul armean a celebrat luni dimineața împreună cu Succesorul lui Petru, confirmând rădăcina euharistică a comuniunii dintre Episcopul Romei și Biserica Patriarhală de Cilicia a Armenilor. Printre ceilalți concelebranți s-au aflat Cardinalul Leonardo Sandri, prefect al Congregației pentru Bisericile Răsăritene, și toți Episcopii Sinodului Bisericii Patriarhale Catolice Armene, aflăm de pe situl Radio Vatican.
„Cărturarii și fariseii își ies din fire pentru că Isus a făcut o minune în zi de sâmbătă și discută despre cum să-l omoare”. Inspirat de Evanghelia zilei din calendarul latin, Papa Francisc a vorbit în predica sa despre persecuția suferită de creștini și în zilele noastre, „poate chiar mai mult decât în primele veacuri”. Ei sunt „persecutați, uciși, alungați sau dezbrăcați, doar pentru că sunt creștini”. „Dragi frați și surori”, a subliniat Papa, „nu există creștinism fără persecuție! Amintiți-vă de ultima dintre Fericiri: când vă vor ocărî și vă vor prigoni și vor zice tot cuvântul rău împotriva voastră… aceasta este soarta creștinului. Astăzi, în fața la ceea ce se petrece în lume, tăcerea este complice multor puteri care ar fi putut împiedica situația actuală. În fața acestui destin al creștinilor, mergem mai departe pe calea lui Isus”.
Papa Francisc a amintit „una dintre marile persecuții ale lumii, cea a poporului armean”: „Prima națiune care s-a convertit la creștinism, prima. Persecutată doar pentru că era creștină. Noi astăzi, din ziare, simțim oroare pentru ceea ce fac anumite grupuri teroriste, care omoară persoanele doar pentru că sunt creștine… să ne amintim și de martirii egipteni, de pe coasta Libiei, care au fost sacrificați recent, în timp ce rosteau numele lui Isus”.
„Și poporul armean a fost persecutat, alungat din patria sa, neajutorat în deșert”. Această istorie, a observat Papa, a început cu Isus, ceea ce au făcut „cu Isus, în timpul istoriei, au făcut cu Trupul Său, care este Biserica”. Astăzi, a mai adăugat Papa, „în această zi a primei noastre Euharistii, aș dori să vă îmbrățișez pe voi, frate Patriarh, toți Episcopii, preoții și credincioșii armeni, amintind persecuțiile pe care le-ați suferit și cele ale sfinților armeni, care au murit de foame, frig sau tortură în pustiu, doar pentru că au fost creștini”.
Domnul, a fost rugăciunea finală a Papei, să ne dea o înțelegere deplină, pentru a cunoaște „taina lui Dumnezeu, care este în Cristos” și pentru a purta crucea noastră, „crucea persecuției, a urii, a furiei” persecutorilor, care este provocată de „părintele răului”. „Fie ca Domnul să ne facă să simțim astăzi în Trupul Bisericii Sale iubirea pentru martirii și martirele noastre. Noi nu știm ce se va întâmpla aici. Nu știm! Fie ca Domnul să ne dea harul, pentru ca, dacă într-o zi se întâmplă și aici această persecuție, să avem curajul și mărturia pe care au avut-o toți acești creștini martiri și mai ales creștinii poporului armean”.